Dobromysl obecná (Oregano)

Origanum vulgare
Origanum vulgare

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Dobromysl je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Využívá se jako koření i jako léčivá bylina.
Původní areál rozšíření byl v oblasti Středomoří, začala se však pěstovat již od antiky a rozšířila se i do ostatních oblastí Evropy, kde postupně zplaněla.

Původní je i v Malé Asii, na Kavkaze, Blízkém východě, Íránu, nižších polohách Himálaje, v jižní Číně a na Tchaj-wanu. Zavlečena byla i do severní Ameriky.
V ČR se vyskytuje poměrně hojně v teplejších oblastech, maximálně byla nalezena v nadmořské výšce 750 m v Krkonoších.
Nať dobromysli se používá zejména jako koření (pod názvem oregano); typickým použitím je kořenění pizzy.
Kromě toho je též součástí provensálského koření. Chuť je výrazná, ale odlišná od majoránky.

Nať dobromysli obsahuje asi 0,4% silice (hlavně thymol a karvakrol) a asi 8% tříslovin, hořčiny, tanin, těkavý olej, gumopryskyřici, antioxidanty a další látky.
Z mnoha dobrých účinků dobromysli se nejčastěji využívá její schopnosti čistit zahleněné plíce, pomáhá při úporném suchém kašli, při chronickém kataru a ostatních nemocech průdušek.
Její české jméno zřejmě vychází z velmi dobrého účinku na nervovou soustavu. Dobromysl uklidňuje, při tomto použití částečně nahrazuje i kozlík, celkově posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh, to všechno jsou účinky, které zajisté zlepší i naši mysl.
Dobromysl působí také dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti, upravuje stolici, zvláště při průjmech, pomáhá proti křečím a pro ženy je důležitá tím, že při vynechání menstruace ji opět vyvolá, napomáhá pravidelnosti cyklu a uvolňuje křeče.
Dobromysl je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, protože posiluje celý organismus; velmi dobře se tyto účinky projevují u slabých dětí.
Prospívá však i při revmatismu a kožních onemocněních.  

Léčivé účinky oregána

  • Podporuje vykašlávání
  • Odstraňuje hleny z dýchacích cest
  • Zlepšuje krevní oběh
  • Upravuje menstruační cyklus, uvolňuje křeče
  • Má dezinfekční účinky, upravuje trávení, zmírňuje plynatost
  • Pomáhá proti plísním
  • Pomáhá při revmatizmu

Kontraindikace

Nejsou popsány. 

Vedlejší účinky  

Žádné škodlivé účinky dobromysli nebyly zjištěny, je to bylinka, která posiluje a zlepšuje náladu, ale nic se nemá přehánět ! 

Fotogalerie