Králík

Oryctolagus cuniculus
Oryctolagus cuniculus

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Divocí králíci pochází z Pyrenejského poloostrova, kde byli oblíbenou lovnou zvěří už od pravěku. Do střední Evropy se chov králíků rozšířil až po napoleonských válkách a v českých zemích se chov králíků rozvíjel až na sklonku 19. století.

Králičí maso je jedním z nejkvalitnějších druhů masa. Má jedinečnou chuť a obsahuje minimum tuku, cholesterolu a kalorií.
Světovou zdravotnickou organizací bylo dokonce označeno za jedno z nejzdravějších druhů masa.
Králičí maso má nejen minimální obsah tuku a cholesterolu, ale i množství kvalitních proteinů, které hrají velmi důležitou roli při hubnutí.
Například 100 gramů vařeného nebo dušeného králíka obsahuje přibližně 205 kalorií a 8,4 gramů tuku. Králičí maso obsahuje velké množství lecitinu a málo cholesterolu, což je vynikající prevencí arteriosklerózy. Králík také poskytuje důležité vitaminy i minerální látky, a proto je součástí různých diet, zejména redukčních, při rekonvalescenci, při chorobách trávicího traktu a žlučníku.
Vitaminy, které králičí maso obsahuje: kyselina askorbová, vitamin B12, B6, pyridoxin, minerály fosfor, železo, kobalt, stejně jako draslík, mangan a fluor.
Králičí maso slouží také jako vynikající antioxidant, zlepšuje syntézu DNA, pozitivně ovlivňuje stav naší kůže, neobsahuje cholesterol, neobsahuje herbicidy, pesticidy a další stopové chemické látky ani žádné těžké kovy.
Zajímavou skutečností, kterou vyniká pouze králičí maso je, že tělo králíka do svých sedmi měsíců nepřijímá stroncium-90. Jde o prvek, který pokud se dostane do živého organismu, se může uložit do kostní tkáně a může být příčinou vzniku rakoviny. Králík je proto vhodný pro pacienty s nádorovými onemocněními, protože z jeho masa se již žádné další stroncium do těla nedostane.
Maso králíka je lehce stravitelné a trávící soustava ho vstřebá až z 90%, zatímco hovězího masa pouze okolo 60%.
Králičí maso se doporučuje i při různých alergiích, protože ze všech druhů masa obsahuje nejméně alergenů.Také dokonale reguluje hladinu cukru v krvi.

Vedlejší účinky

Žádné negativní vedlejší účinky konzumace králičího masa nejsou známy.

Fotogalerie