Guava (Kvajáva hrušková)

Psidium guajava
Psidium guajava

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Guava hrušková (guave,kvajáva) je 2 - 7 m vysoký, listnatý strom původem pravděpodobně z Jižní a Střední Ameriky, kde ho lidé využívali již před 5000 lety. Odtud se pak postupně rozšířil do všech tropických a subtropických oblastí světa.
Plody guavy mají kulovitý až hruškovitý tvar. Povrch bývá hrbolatý nebo hladký, lesklý, hustě pokrytý tečkami. Dužina plodu je žlutavě bílá až červená, šťavnatá, výrazné vůně. Chutí připomíná fíky a hrušky.
Plody guavy jsou díky svému složení bohatému na vitamíny, antioxidanty, minerály, omega-3 mastné kyseliny a vlákninu považovány také za velmi hodnotné a zdraví prospěšné ovoce.
Obsahují totiž 4-5 násobně vyšší množství vitamínu C než mají pomeranče či jiné citrusy.
Guava je vhodným ovocem při hubnutí. Kalorická hodnota čerstvého plodu je přibližně 68 kcal. Zároveň obsahuje 2,75 g proteinu,10 g sacharidů a 1 g tuků.
Dále je bohatá na minerální látky (235 mg mědi, 420 mg draslíku, dostatek železa, sodíku a zinku), vitamíny (A, B, C ve větším množství než citrusové plody, E, K a mnoho dalších). Listy a plody jsou velmi bohaté na pektin, mastné kyseliny a esenciální oleje.
Odedávna se k léčebným účinkům používají také listy a kůra guavy, například při žaludečních nevolnostech, průjmu, úplavici, cukrovce či menstruačních potížích. Často jsou také využívány pro své protizánětlivé a analgetické účinky.
Věděcké studie dokázaly, že součástí listů a kůry guavy je lykopen – antioxidant (neprovitaminový karotenoid), který má protirakovinové vlastnosti.
Konzumace tohoto ovoce je tak vhodnou prevencí proti vzniku různách druhů rakoviny. Pomáhá také při bakteriálních infekcích, zánětech a ulevuje od bolesti. Obsažená látka quercetin (přírodní flavonoid se silnými antioxidačními účinky) pomáhá při virových onemocněních a horečce.

Vedlejší účinky  

Při umírněné konzumaci pomáhá guava hubnout. Dospělý člověk může sníst až 4 zralé plody, aniž by to poškodilo jeho organismus.

Kontraindikace

Listy a kůru guavy není vhodné užívat během těhotenství, kojení a při možné přecitlivělosti na rostlinu.

Fotogalerie