Borůvka (Brusnice borůvka)

Vaccinium myrtillus
Vaccinium myrtillus

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Borůvky jsou domovem severně od Alp. V histurii medicíny byly považovány za chladivé a vysušující a pomáhaly proti slabozrakosti, bolesti hlavy a hnilobě úst (stornatitis ulcerosa).
100 gramů borůvek má jen 36 kcal (150,48 kJ). Borůvky obsahují především mangan, železo a zinek a kromě toho jsou bohaté na vitamin E. Borůvky mají poměrně hodně kyseliny tříslové. Vedle fruktózy a sacharózy se zmiňme o cukrových alkoholech xylitu a sorbitu. Barvu borůvek způsobují antokyany. 
Díky vysokému obsahu minerálních látek (mangan, zinek) a xylitu a sorbitu, které metabolismus zpracuje i bez inzulinu, lze borůvky doporučit i jako potravu diabetiků.
Antokyany borůvek dokážou rychle regenerovat barvivo rhodopsin, potřebné pro vidění, což se kladně projevuje při šerosleposti. Antokyany jsou silné antioxidanty a mají prokazatelně preventivní účinek při rakovinných onemocněních. Borůvky obsahují látky, které mohou zabraňovat uhnízďování bakterií uvnitř močového měchýře a močovodů. Proto urologové svým pacientům po zákrocích často předepisují borůvkovou šťávu, aby tak snížili riziko infekce. Borůvky zabraňují slepování krevních destiček a pomáhají předcházet mrtvici a trombóze.  

Vedlejší účinky  

Borůvky v nadměrném množství mohou způsobit průjem.

Fotogalerie