Med včelí

Med včelí
Med včelí

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Základní hmota medu sestává ze sacharidů (75 gramů ve 100 gramech) a vody (18 gramů ve 100 gramech); obsahuje jen málo bílkovin a minerálních látek.
Ze sacharidů obsahuje snadno stravitelné jednoduché cukry fruktózu (38 gramů) a hroznový cukr (31 gramů). Čím tekutější a tmavší med je, tím vyšší je podíl fruktózy v něm. Květový med obsahuje průměrně jen 0,8 gramu minerálních látek a kyselin, medovicový med naproti tomu 7 gramů. V mnoha lesních medech je obsaženo průměrně 27 miligramů železa. Med je bohatý na ovocné kyseliny, jako například kyselinu jablečnou. Jedinečné jsou protizánětlivé, baktericidní látky (např. metylglyoxal) a enzymy posilující imunitu (kataláza). 
Med požívaný s mírou dodává energii, která je rychle k dispozici a dlouho vydrží. Je tedy velmi dobrou součástí snídaně, pomáhá v rekonvalescenci a před sportem a po něm doplňuje rezervy sacharidů. Hroznový cukr okamžitě zvýší hladinu krevního cukru a rychle dodá energii například pro svalovou práci a srdeční činnost a pro nervy. Naproti tornu ovocný cukr (fruktózu) nemůže většina buněk využít ihned. Ten se nejprve v játrech přeměňuje na glykogen, který je energetickou rezervou, z níž se v případě potřeby odštěpuje glukóza (hroznový cukr). Na rozdíl od hroznového cukru fruktóza nezvyšuje hladinu krevního cukru přímo.
Diabetici by naproti tomu měli med kvůli jeho vysoké glykemické zátěži konzumovat jen v malém množství a v kombinaci s balastními látkami (například pšeničnými otrubami bohatými na zinek) nebo s trochou tuku. Tak se zpomalí nárůst hladiny cukru v krvi.
Lesní med svým vysokým obsahem železa podporuje tvorbu hemoglobinu a kromě toho obsahuje protizánětlivé látky, takže pomáhá po operacích. Je prokázáno, že působí proti bakteriím a hojí rány, že jeho působení nespočívá jen ve vysokém obsahu
cukru, ale že k léčení přispívají i enzymy a další baktericidní látky. Med lze použít i k léčení zánětů v krku a hltanu a zevně k léčbě špatně se hojících ran. V empirickém léčitelství se doporučuje při infekcích a zánětech žaludku a střev. Typickou vůni a chuť spoluvytvářejí ovocné kyseliny, které povzbuzují chuť k jídlu.
Každodenní konzumace 1 až 2 čajových lžiček medu na lačný žaludek má dokonce pomáhat proti infekcím bakterií Helicobacter pylori, která je odpovědná za vznik trávicích obtíží, a dokonce i žaludečních vředů. 

Vedlejší účinky  

Med může u citlivých lidí vyvolávat alergické reakce.
Jako alergické látky přicházejí v úvahu rostlinný pyl, spory hub a řasy, ale i výměšky žláz včel. Med svou lepkavou konzistencí podporuje vznik zubního kazu více než cukr, proto by se po jeho požití bezpodmínečně měly důkladně vypláchnout ústa a vyčistit zuby. 

Fotogalerie