Shii-take

Lentinus edodes
Lentinus edodes

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Z jihovýchodní Asie pochází houba, která proslavila japonskou a čínskou kuchyni - shii-take, česky houževnatec jedlý, latinsky Lentinus edodes. Shiitake, pocházející z Japonska, je oblíbená nejen pro svou vynikající a originální chuť, ale také pro obsah látek majících příznivý vliv na lidský organismus. Jeho název se skládá ze dvou slov: shii = dub, take = houba.
Shiitake je z gastronomického hlediska chuťově velice výrazná houba, masité konzistence, z lékařského pohledu dnes již uznávaný přírodní prostředek pro léčení řady civilizačních chorob. V japonském léčitelství je, dle dostupných pramenů, využívaný již asi 2000 let. Tato pro nás exotická houba je pro svou lahodnou chuť a silné aroma označována jako "perla mezi houbami". Její obliba a současně i spotřeba každoročně roste nejen v zemích Dálného východu, ale i v USA a západoevropských zemích.
Říká se jí také elixír života nebo houba dlouhověkosti, protože má léčivé vlastnosti: upravuje množství cholesterolu v těle, potlačuje riziko zvýšení krevního tlaku (pozn.: nízký tlak nezvyšuje), posiluje celkovou obranyschopnost organismu proti virovým onemocněním a má protivirové účinky. Rovněž je zkoumána i jako prostředek v boji proti rakovině.
Především v Japonsku a Číně je dlouhodobě užívána v tradiční medicíně a pro své vlastnosti je zde nazývána elixírem života nebo houbou dlouhověkosti.
Má silné účinky proti civilizačním chorobám, což má na svědomí především vysoký obsah beta-glukanů, zejména lentinu, který byl v japonsku zaveden jako součást léčby některých nádorů.
Shii-take je velkým zdrojem minerálů (železo, vápník, fosfor, draslík, zinek, hořčík, germanium, stroncium atd.) a vitamínů (vitamín C, A, D, B2, B3, B12), obsahuje však i řadu enzymů, proteiny a vlákninu. Především je v ní ale obsaženo všech osm esenciálních (pro život nezbytných) aminokyselin, a to dokonce v lepším poměru než v sojových bobech, masu, mléku, nebo vejcích.
Má vysoké antibakteriální, imunostimulační a protinádorové účinky. Dokáže upravovat množství cholesterolu a lipidů a tím potlačuje riziko zvýšení krevního tlaku a diabetu II. typu. Imunostimulační účinky se projevují zejména u civilizačních chorob jako jsou alergie a běžná nachlazení a rýmy (zvyšuje koncentraci interferonu) a při prevenci před přepracováním a vyčerpáním.
Stimuluje NK (z anglického natural killer cell) buňky, které mají hlavní podíl na ničení rakovinných buněk a dokáže účinkovat jako podpůrná látka při léčbě chemoterapií a radioterapií a snižovat její vedlejší účinky. 

Léčivé účinky houby shii-take

  • Posiluje imunitu organismu
  • Upravuje hladinu cholesterolu
  • Snižuje riziko vysokého krevního tlaku
  • Má silné antibakteriální, imunostimulační a protinádorové účinky 
  • Působí jako prevence civilizačních chorob
  • Užívá se jako podpůrná látka při léčbě chemoterapií a radioterapií a omezuje jejch vedlejší účinky 
  • Působí preventivně proti vzniku diabetu II. typu

Kontraindikace

Neužívejte při snížené srážlivosti krve (zvýšené krvácivosti) shiitake totiž působí právě proti srážení krve.

Není vhodná pro těhotné a kojící ženy. 

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány. 

Fotogalerie