Libeček lékařský

Levisticum officinal
Levisticum officinal

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Libeček lékařský rostlina, kterou objevili již naši předkové. Používala se , a také dodnes používá k dochucování mnoha pokrmů. Svůj význam má libeček lékařský také v lidovém léčitelství.

Libeček je statná vytrvalá bylina s bohatě rozvětveným kořenem a dutou lodyhou dosahující do výše až 2,4 m. Pro rostlinu jsou charakteristické její velké lesklé listy. Má žlutohnědá kvítka, následovaná zlatohnědými dvounažkami. Čerstvé i sušené listy a kořínky libečku lékařského používali již naši předkové k ochucování polévek, salátů a různých pokrmů.

Svou charakteristickou chutí doplňuje libeček polévky, vařená jídla, zeleninu či ryby. Rostlina je ale natolik aromatická, že by se neměla používat ve větších dávkách. Libeček lékařský obsahuje silice, třísloviny, organické kyseliny, furokumariny, vitamíny C, A, hořčiny, pryskyřici, cukry.
Obsahuje zejména v kořenech a v oddencích prchavý olej (silici) 0,6 -1,6 % s tzv. ftalidy (butylftalid), které jsou nositeli spasmolytického efektu rostliny, tj. tlumí bolestivé stahy, koliky hladkého svalstva, střev, močového měchýře a močových cest. Libečku se používá především jako součásti rostlinných čajových směsí, které snižují nadýmání, pocity plného žaludku po jídle, zejména je-li doprovázen i křečovými bolestmi a jako součásti čajových směsí s močopudnými účinky při zánětech močových cest, měchýře a při bolestivých močových kolikách..

Libeček lékařský se doproručuje tedy v lidovém léčitelství při zánětu močových cest a močového měchýře, ale dále i ke zlepšení trávení, pro podporu chuti k jídlu, při snížení hladiny kyseliny močové v krvi, podpoře činnosti žlučníku, mírnění nadýmání, mírnění únavy, vzpružení nervové činnosti. Je uváděno rovněž jeho užití k odstraňování otoků, při zažívacích obtížích a také na rány, které se špatně hojí. 

Léčivé účinky libečku lékařského

  • Používá se proti nadýmání a k léčbě kolik u dětí
  • Působí proti zánětům močových cest a močového měchýře
  • Zlepšuje trávení a podporuje chuť k jídlu
  • Podporuje činnost žlučníku
  • Snižuje hladinu kyseliny močové v krvi
  • Vhodný pro zmírnění projevů alergií
  • Uvolňuje a vylučuje hlen z dýchací soustavy

Kontraindikace

Ženám libeček pomáhá při nepravidelné menstruaci, nesmějí ho však užívat během těhotenství. 
Při ledvinových potížích není vhodné užívat libeček samostatně, pouze ve směsi, neboť může ledviny dráždit.  

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány.

Fotogalerie