Dub letní

Quercus robur
Quercus robur

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Dub je listnatý, mohutný dlouhověký strom, který se může dožít výjimečně více než 1000 let. Dorůstá výšky až 50 m a vytváří rozložitou nepravidelnou korunu s křivolakými větvemi.
Dub je rozšířen po celé Evropě. U nás se mu daří od nížin (lužní lesy) do podhůří, roste v původních doubravách i smíšených lesích.

Mladá dubová kůra působí svíravě a protizánětlivě, užívá se zejména při průjmech a při zánětech trávicího ústrojí, brání průniku nákazy z trávicího ústrojí do močových cest a pohlavních orgánů.

Zevně lze dubovou kůru použít při hemoroidech formou koupelí, velmi účinný bývá i klystýr. Koupele mírní otoky, kožní záněty, ulevují a léčí projevy atopického ekzému, slabší popáleniny a omrzliny, také zmírňují pocení a pach nohou, likvidují plísně. Kloktání odvaru dubové kůry se doporučuje při zánětech ústní dutiny, paradentóze nebo infekcích v krku.

Žaludy obsahují kromě tříslovin množství škrobu, cukry, bílkoviny a olej. Pražením se obsah tříslovin snižuje, proto se stávají poživatelné. Již antika využívala jejich svíravý účinek při žaludečních potížích, úplavici, chrlení krve a jako protijed při otravách.

Léčivé účinky dubu letního

  • Pomáhá při hemeroidech
  • Eliminuje pach a pocení nohou
  • Má silné protiplísňové účinky
  • Léčí záněty v dutině ústní
  • Je vhodný při léčení otevřených ran
  • Pomáhá při průjmu

Kontraindikace

Nejsou popsány.

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány.

Fotogalerie