Sója luštinatá

Glycine max
Glycine max

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Sója je považována za jednu z nejstarších kulturních plodin. Pochází ze severní a střední Číny. První zmínky o sóji nacházíme v knihách známých jako "Pen-Cao-Kong-Mu" datovaných př. 2838 lety. Do Spojených států byla sója dovezena v roce 1765.
Sója je bohatá na proteiny, navíc mají tyto proteiny vhodné aminokyselinové složení s vysokým podílem esenciálních aminokyselin, chudá je pouze na sirné aminokyseliny. Proto jsou sójové výrobky oblíbenou složkou vegetariánské stravy.
Sóju je nejlpe konzumovat ve zdraví prospěšné, a sice fermentované podobě.
Fermentace je proces, při kterém se rozloží pro zdraví nevýhodné (tzv. antinutriční) látky a fytáty.
Fermentovaná sója je bohatým zdrojem bílkovin, probiotik a v našich dietách vzácného vitamínu K2. Vitamín K2 je základem správného využití vápníku v těle a pevných kostí. Nově se zjišťuje jeho role ve zpomalení projevů stárnutí a podpoře imunity. Vitamín K2 je silným antioxidantem.

Příklady fermentovaných sójových výrobků :

  • Kvalitní sójové omáčky, mezi které bohužel nemůžeme řadit většinu těch, které jsou běžně dostupné v supermarketech. Namísto fermentace bývají vyrobeny chemickou hydrolýzou.
  • Tempeh - fermentovaný sójový "sýr" osobité chuti, kterou třeba milovat. Pro mne ten nejlepší sójový produkt.
  • Miso - skvělá slaně chutnající pasta k ochucení polévek a pomazánek.
  • Natto - pro většinu lidí mimo asijský kontinent příliš silně vonící a chutnající fermentovaný sýr, který je však nejlepším zdrojem K2.

Vedlejší účinky

Sója rovněž obsahuje některé anti-nutrienty, alergeny a vysokou hladinu fytoestrogenů, které mohou být nevhodné zejména pro děti.

Fotogalerie