Lichoořešnice větší

Tropaeolum majus
Tropaeolum majus

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Lichoořešnice větší pochází ze severu Jižní Ameriky, jejím domovem jsou oblastí v Ekvádoru, Kolumbii a Peru. Do Evropy byla dovezena jako okrasná rostlina v roce 1864 a od té doby byly vyšlechtěny mnohé odrůdy.
Licho0řešnice větší je jednoletá bylina, vysoká 15 až 40 cm, s poléhavou, plazivou, větvenou lodyhou dosahující délky až 5 m, v našich podmínkách jen okolo 3 m, květy jsou výrazně zbarveny, od původní oranžově červené přes vyšlechtěnou krémově bílou, lososově růžovou, žlutou, červenou až po fialovou.

Lichoořešnice působí především antibioticky. Likviduje streptokoky, stafylokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií. Účinek se projevuje při zánětech močových cest, chřipkách, dýchacích potížích atd. Tato léčivka je rovněž výborným prostředkem proti vypadávání vlasů a pro podporu jejich růstu.
Lichoořešnice také posiluje imunitní systém a celý organismus. Má také důležité antivirové a antibakteriální účinky, kdy brání šíření virů a bakterií a tím uvolňuje dýchací cesty. Pomáhá odstraňovat vše škodlivé z organismu. Vědecké výzkumy prozatím neprokázaly její další účinky - dokáže čistit krev od mikročástí virů, které nám kolují v těle. Tato vlastnost lichoořešnice je velice důležitá, protože kompletní vyčistění krve nedokáže náš organismus zprostředkovat sám. Tuto vlastnost lichořeřišnici propůjčují chemikálie a sloučeniny, které ještě nebyly vědecky prozkoumány.
Lichoořešnice větší je i oblíbená v kuchyni. Její květy a listy můžeme používat do salátů, pomazánek,

Léčivé účinky lichoořešnice větší

  • Působí jako přírodní antibiotikum
  • Posiluje imunitní systém a celý organismus
  • Působí antibakteriálně a antiviroticky
  • Uvolňuje dýchací cesty
  • Čistí krev
  • Působí proti vypadávání vlasů a podporuje jejich růst

Kontraindikace

Při problémech se žaludečními vředy nebo ledvinovým onemocněním, je vhodné se před užíváním lichoořešnice poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Vedlejší účinky  

Lichoořešnice větší nemá žádné nežádoucí účinky, výjimečně může dojít k mírným žaludečním obtížím z důvodu citlivosti na obsažené silice.

Fotogalerie