Eleuterokok ostnitý (Sibiřský ženšen)

Eleutherococcus senticosus
Eleutherococcus senticosus

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Eleuterokok ostnitý je ostnatý keř, kterému se pro léčivé účinky jeho kořenů a místo původu přezdívá "Sibiřský ženšen".
Druh je rozšířen ve východních oblastech Asie, severním směrem zasahuje poměrně vysoko, až po střední tok řeky Amur. Vyskytuje se hlavně na východě Ruska (včetně Sachalinu), na severovýchodě Číny, v Japonsku a na korejském poloostrově.

Z rostliny se používají hlavně kořeny, mnoho účinných látek je obsaženo i v listech.
Eleuterokok ostnitý se svými léčivými účinky rovná těžce dostupnému ženšenu. Jeho kořeny i listy obsahují vedle lipidů a silic, různé druhy pryskyřic, flavonoidů, sacharidů, polysacharidů, glykosidů a velké množství draslíku, fosforu a vápníku.
Extrakt z kořenů nebo listů působí v širokém spektru na lidský organismus hlavně díky tonizujícímu vlivu aniž by vykazoval nežádoucí účinky nebo se stával návykovým.

Podle vědeckých údajů plynoucích z testování na zvířatech i lidech je schopen snižovat obsah cholesterolu i glukózy v krvi, má antidepresivní účinky a stimulační vliv na činnost centrálního nervového systému, zrychluje uzdravování po prodělaném infarktu a upravuje krevní tlak, dokáže u imunitního systému vybudit antivirovou a antibakteriální aktivitu, má retardační účinky na benigní i maligní nádory, stimuluje endokrinní funkce pohlavních žláz a zvyšuje aktivitu samčích pohlavních orgánů.

Je považován za téměř ideální povzbuzovací prostředek zvyšující kondici a výkonnost organismu, zvláště se doporučuje při rekonvalescenci a po těžkých pooperačních stavech.

Léčivé účinky eleuterokoku ostnitého (sibiřského ženšenu)

  • Stimuluje imunitní systém
  • Má tonizující a povzbuzující efekt na organismus
  • Snižuje obsah cholesterolu v krvi
  • Snižuje obsah glukózy v krvi
  • Působí antidepresivně
  • Stimuluje činnost centrálního nervového systému

  • Má retardační účinky na benigní i maligní nádory 
  • Stimuluje endokrinní funkce pohlavních žláz a zvyšuje aktivitu samčích pohlavních orgánů 
  • Zlepšuje celkovou kondici a výkonnost organismu

Kontraindikace

I když je eleuterokok významně bezpečnější než ženšen, nesmí být používán při vysokém krevním tlaku, horečnatých stavech a po čerstvém infarktu myokardu.

Vedlejší účinky  

Vedlejší účinky eleuterokoku se objevují ojediněle a obvykle po požití velikých dávek. Patří mezi ně ospalost nebo naopak poruchy spánku až nespavost .

Fotogalerie