Oves

Avena
Avena

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Nejstarší důkazy o pěstování ovsa pocházejí z doby 5000 let před Kristem, byly nalezeny severozápadně od Černého moře a na Visle v Polsku. Pěstování ve velkém začalo pravděpodobně již v antice.
Nejznámější užívanou formou jsou ovesné vločky, u nichž jsou odstraněny plevy. Vnější vrstvy zrna zůstávají a s nimi i obsahové látky. Ovesné otruby jsou převážně okrajové vrstvy obilek zbavené plev.
Oves a ovesné otruby mají vysoký energetický obsah a nadlouho zasytí.
Oves je bohatý na aminokyseliny izoleucin, leucin a lysin.
Oves obsahuje ve 100 gramech 7 gramů tuku, který je ze 70 procent tvořen nenasycenými mastnými kyselinami a má vysoký obsah lecitinu.
V ovsu a ovesných otrubách je ve vodě rozpustná vláknina. Otruby obsahují méně škrobu, zato však více vlákniny, všechny hodnotné vrstvy zrna a klíček bohatý na vitamin B
Oves je velmi vhodný jako potrava při intenzivní tělesné zátěži, neboť zvýšenou potřebu bílkovin lze obzvláště dobře krýt jinak vzácnými aminokyselinami izoleucinem, leucinem a lysinem. Tím se podporuje tvorba bílkovin ve svalech, zastavuje odbourávání svalů a současně se předchází předčasné únavě.
Potřeba aminokyselin je zvýšená i ve věku růstu. Díky zvláštní kombinaci balastních látek a lecitinu lze oves doporučit k potlačování a prevenci zánětů v oblasti střev.
Vláknina pomáhá vylučovat nežádoucí škodlivé látky a choroboplodné zárodky. Lecitin je jednou z hlavních složek pevně přiléhající střevní sliznice. Posiluje sliz a tím izoluje dráždivé látky a bakterie. Ovesné otruby snižují hladinu krevního cukru a špatného cholesterolu, a proto by se měly denně jíst při cukrovce a zvýšených hodnotách tuku v krvi.
Vitaminy B v klíčku jsou prevencí poškození nervů typického při diabetu a uklidňují při poruchách spánku.
Ovesný sliz je osvědčeným domácím prostředkem při žaludečních a střevních poruchách a při nevolnosti a zvracení, jelikož sliz chrání podrážděné sliznice.
Rozpustná balastní látka pektin váže jedovaté látky při dráždivém střevu.
Lidé s citlivým žaludkem by měli ovesné vločky namáčet nebo ještě lépe z nich vařit kaši. 

Vedlejší účinky  

Lidé s citlivým žaludkem by měli ovesné vločky namáčet nebo ještě lépe z nich vařit kaši.
Celá ovesná zrna mohou vyvolat nadýmání a jsou nevhodná při zánětech střev. 

Fotogalerie