Mák setý

Papaver somniferum
Papaver somniferum

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Mák původně pochází ze Středomoří a Blízkého východu. Jako kulturní plodina má dlouhou tradici, v Evropě je konzumace máku doložená již od neolitu.
Makové opiáty jsou v dnešní době pro medicínu nenahraditelné. Surové opium a makovina obsahují terapeuticky významné alkaloidy, zásadní jsou morfin, kodein a papaverin.
Morfin je nejlepší analgetikum odstraňující bolesti tam, kde by byly jinak nesnesitelné, např. po úrazech. Morfin se zpracovává na kodein, spolehlivý lék při úporném kašli.
Papaverin uvolňuje křeče hladkého svalstva, podává se např. při křečích zažívacího ústrojí. 
Maková semena obsahují z 40 až 60% oleje, zejména je to glycerid kyseliny linolové a dále kyselina linolová, stearová, palmitová a další. Dále jsou přítomny bílkoviny a řada stopových prvků (vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík)
V lidové tradici se z makovic připravovaly léky proti bolesti a pro snazší usínání, z nezralých makovic se vařily odvary a sirupy, které se rovněž podávaly jako tišící prostředek proti prudkému kašli.
Mák má tradiční využití v kuchyni, pro významný podíl vápníku by jej měli jíst hlavně starší lidé ohrožení řídnutím kostí.
Za studena se z máku lisuje olej pro potravinářské účely, za tepla získávaný olej se uplatňuje v průmyslu. 

Vedlejší účinky  

Odborníci se shodli, že mák by při konzumaci neměl obsahovat více než pět miligramů morfinu na kilogram.

Morfin je kontraindikován pro osoby s akutní respiratorní depresí a obstrukčním respiračním onemocněním, s paralytickou neprůchodností střeva, s kolitidou, s astmatem..

Fotogalerie