Noni

Morinda citrifolia
Morinda citrifolia

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Morinda citrifolia, jinak také moruše indická, nebo Morinda barvířská se vyskytuje prakticky v celém tropickém pásmu. Vyrůstá jako strom nebo keř do výše 5 - 10 m.
Kůra stromu i kořeny obsahuje látky, které původní obyvatelé tradičně používají jako žluté, oranžové nebo červené barvivo k barvení rituálních oděvů.
Plody zvané Noni obsahují velké množství látek, které jsou důležité pro naše zdraví, hlavně vitamíny (C, B1, B2, B3 a betakaroten), minerály (železo, draslík, hořčík, měď, fosfor, selen), 18 aminokyselin včetně 9 esenciálních, vlákninu a enzymy.
Z dalších obsažených látek jsou uváděny damnacanthal, serotonin, melatonin (upravují psychický stav, náladu, spánek, působí antidepresivně) a proxeronin (v lidských játrech se štěpí na xeronin a má řadu pozitivních účinků) a rovněž iridoidy, oligo a polysacharidy, mastné kyseliny, kyselinu linolovou, alkaloidy, beta sitosterol a některé další.
Z pozitivních účinků na naše zdraví lze uvést zlepšení fyzické i psychické kondice (funguje jako tonikum), pomáhá na zlepšení nálady (serotonin), přispívá k lepšímu spánku (melatonin), pomáhá normalizovat hladinu cukru a cholesterolu krvi, udržovat zdravou hladinu krevního tlaku, zlepšuje činnost trávicího traktu (enzymy), posiluje imunitní systém, zvyšuje prokrvení a řadu dalších účinků.
Prášek ze sušených, mletých plodů noni se přidává do jogurtů, musli, smoothie a různých nápojů. 

Vedlejší účinky  

Pro vysoký obsah draslíku by plody Noni neměli konzumovat lidé s onemocněními ledvin nebo jater. 

Fotogalerie