Opuncie mexická

Opuntia ficus-indica
Opuntia ficus-indica

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Opuncie mexická, česky též nopál obecný,nebo také indiánský fík je druh kaktusu původem pravděpodobně z Mexika. Cíleně se začala pěstovat asi před 8000 až 9000 lety v centrálním Mexiku.
Pro své jedlé plody se nyní pěstuje v mnoha tropických a subtropických oblastech světa a používá se také v léčitelství.
Plody opuncie rostou na konci plochých oválných listů a skutečně se tvarem podobají fíkům. Jsou tvrdé, váží 70 až 300 g. Velikost plodu je 5-10 cm Barva plodu přechází od zelené přes červenou až po žlutou.
Konzumuje se pouze dužnina, která je křehká a šťavnatá (semínka se mohou konzumovat také).
Pokožka plodů je pokryta jemnými chloupky, které je nutné pečlivě před konzumací setřít suchým hadříkem (opuncie z obchodu již většinou chloupky nemají).
Plody opuncie se konzumují jednak za syrova, také se používají k výrobě džusů, vařené jako příloha k masu, k výrobě džemů, krémů, ochucovadel a také alkoholických nápijů.
Olej ze semen s používá ve farmacii.
Plody opuncie obsahují hodně vitaminu C, mají také vysoký podíl vlákniny a rostlinného slizu čímž prospívají žaludeční sliznici a celému trávícímu traktu.
Obsažená vláknina a draslík napomáhají snižovat cholesterol a krevní tlak, čímž chrání cévy před zanášením a znamenají tak prevenci infarktu nebo mozkové mrtvice.
Zajímavé je,že opuncie obsahuje sloučeniny, které znesnadňují vstřebávání tuků do těla. Experti z Británie účinné látky z opuncie extrahovali a použili do koncentrátu (prodává se v tabletách Proactol). Klinické testy na univerzitách v Británii prokázaly, že se tyto organické sloučeniny z opuncie váží na tuky v potravě a znesnadňují jejich vstřebávání do těla.
Opuncie je tedy výborným pomocníkem při hubnutí.

Vedlejší účinky  

Při kozumaci velkého množství může dojít u některých osob k žaludečním potížím.

Kontraindikace

Konzumace opuncie se nedoporučuje při chronických nemocech ledvin, močových kamenech a v těhotenství a období kojení. Též se může vyskytnout individuální nesnášenlivost.

Fotogalerie