Okra (Ibišek jedlý)

Abelmoschus esculentus
Abelmoschus esculentus

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Ibiškovec jedlý je stará kulturní rostlina, pocházející pravděpodobně z Indie, byl pěstován v Egyptě již 2000 let před naším letopočtem. Nezralé plody zvané okra jsou zejména v Asii a Africe široce využívány jako zelenina.

Téměř 50 % plodu je tvořeno vlákninou, dále obsahuje 3 % bílkovin, 7 % tuků a až 30 mg vitaminu C. Okra dále obsahuje vitaminy K, B6, A, a z 1% minerálních látek jsou to především železo, vápník, magnesium a draslík. 
Okra je díky velkému množství vlákniny a malému množství kalorií součástí redukčních diet. Napomáhá ke snižování cholesterolu a tím snižuje možnost srdečního selhání. Také napomáhá fungování střev a snižuje možnost výskytu některých rakovinných onemocnění.

Rozpustná vláknina pektin, který okra obsahuje, zvětšuje svůj objem ve střevech a pomáhá odstraňovat zbytky starého jídla. Tím pádem bojuje i proti zácpě. Je skvělá i proti cukrovce. Stejně jako třeba kiwi stabilizuje hladinu cukru v krvi. Má vlastnosti stejné jako inzulín, který pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.
Okra je bohatá na vitamin K, který pomáhá obnovovat hustotu kostí, posiluje je a brání ve vzniku osteoporózy. Má také antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a dostatek vitaminu C, který omezuje rozvoji příznaků astmatu. Odvar z okry můžete použít i při léčbě zánětu průdušek a zápalu plic. Slizovitý odvar je skvělým lékem proti chřipce a nachlazení. Konzumace okry je zdravá a ne příliš kalorická. Snižuje také hladinu cholesterolu a bráníte vzniku aterosklerózy.
Alkalické slizovité složky neutralizují kyseliny a dodávají zažívacímu traktu ochranný "povlak". Chrání vás tedy před vznikem žaludečních vředů. Ibišek pomáhá i na sexuální potenci a proti genitálním poruchám či nadměrnému menstruačnímu krvácení.
Okra je bohatá na vitamin K, který pomáhá obnovovat hustotu kostí, posiluje je a brání ve vzniku osteoporózy.

Vedlejší účinky  

Tepelně upravené plody okry nemají na lidský organismus žádné nežádoucí účinky.

Fotogalerie