Tamarillo (Lilek rajčenka)

Solanum betaceum
Solanum betaceum

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Tamarillo, česky lilek rajčenka, nebo rajčenka řepovitá, je nízký (3-5 m) strom nebo keř, který plodí exotické ovoce nazývané rajčenka nebo tamarillo.
Tamarillo pochází z nižších a středních poloh Andské oblasti (Bolívie, Ekvádor, Chile, Peru), odkud se postupně rozšířil po celém subtropickém pásmu.
Plody jsou vejčitě elipsovité, zelené bobule, které ve zralosti mohou mít barvu purpurovou, krvavě červenou, oranžovou, červenou nebo žlutou. Jejich dužina je zbarvená žlutě až oranžovočerveně.
Tamarillo se pěstuje pro své plody, které ve zralosti voní po ananasu či jahodě.
Plody se sklízejí postupně jak dozrávají a protože mají tvrdou slupku a pevnou dužinu, mohou být v papírových krabicích zasílány i na velké vzdálenosti. Dužina je poněkud kyselejší a přidává se do míchaných limonád a ovocných salátů, může se také dusit a přidávat do polévek a omáček obdobně jako rajčata. Plody lze konzumovat syrové, například sypané cukrem, solí nebo pepřem a případně po rozpůlení grilovat jako zeleninu. Před konzumaci nutno stáhnout hořkou slupku, nejlépe ponořením do horké vody. Obsahují hodně pektinu a lze z nich snadno připravit džemy a čatní.
Tamarillo je zatím nedostatečně využívaný druh ovoce, přestože je ceněno pro své vynikající terapeutické a nutriční vlastnosti.
Plody tamarillo mají nízký obsah lipidů a jsou zdrojem bílkovin, sacharidů a vlákniny, vitamínů C, A, B a E, minerálů včetně draslíku, fosforu, hořčíku a železa, organických kyselin, těkavých sloučenin, polyfenolů (např. antokyany) a karotenoidy (např. β-kryptoxantin).
Tamarillo obsahuje dostatečné množství vitamínu C, což je důležitý prvek pro podporu imunity, obsahuje také dostatečné množství vlákniny, což pomáhá předcházet zácpě.Díky dostatečnému obsahu vápníku je tamarillo prospěšné pro zdravou kondici kostí a zubů. Také obsahuje zdraví prospěšné antioxidanty snižující onkologická rizika.

Vedlejší účinky  

Při diabetu by mělo být tamarillo konzumováno s opatrností, protože obsahuje značné množství uhlohydrátů a glukózy.

Kontraindikace

Tamarillo může někdy dráždit střevní stěnu, nebo žaludeční sliznici, proto by se lidé s gastritidou, nebo kolitidou měli o konzumaci tohoto ovoce poradit s lékařem, také by se mělo konzumovat opatrně během těhotenství a kojení.

Fotogalerie