Reveň rebarbora

Rheum rhabarbarum
Rheum rhabarbarum

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Při podílu vody 93 procent dodává rebarbo­ra velmi málo energie: pouhých 13 kcal (54,34 kJ) na 100 gramů. Vyznačuje se množstvím minerálních látek - draslík, váp­ník, železo, zinek, mangan a fosfor. Dále obsahuje vitaminy B1, B2 a B6, vitamin E a nikotinamid. Vařením se ovšem část te­plocitlivých vitaminů zničí. Obsažené kyse­liny jablečná, citronová a šťavelová dávají re­barboře nakyslou chuť, kterou lze zmírnit kombinováním s potravinami obsahujícími vápník, jako například mléčnými výrobky.Rebarbora má vysoký obsah vlákniny, například pektinu. Kořen reveně lékařské obsahuje antrachinony, třísloviny a flavonoid.
Draslík působí močopudně. Vláknina a ovocné kyseliny povzbuzují trávení. Ovoc­né kyseliny potlačují hnilobné bakterie v ža­ludku a střevech. Vitaminy B posilují mozek a nervy a jsou, stejně jako vitamin E, dobré pro kůži a vlasy. Příznivý vliv na nervy, kosti a zuby má vápník. Železo je důležité pro kr­vetvorbu a s manganem je stavebním kame­nem mnoha enzymů. Antrachinony působí projímavě, třísloviny proti zánětům.
V léčbě se používá kořen, nikoli řapíky. Vyrývá se na podzim, omyje se, nakrají na kousky a usuší. Užívá se většinou ve formě prášku, který má schopnost v malých dávkách zastavovat průjem, ve větsich dávkách působí naopak jako mírné a nenávykové projímadlo.  

Vedlejší účinky  

Listy jsou jedovaté, konzumují se pouze řapíky a to tepelně zpracované ! Při sklonu k ledvino­vým kamenům, revmatismu, artritidě a dně by se rebarbora jíst neměla. 

Fotogalerie