Čočka jedlá

Lens culinaris
Lens culinaris

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Čočka se pěstovala již v nejranějších dobách, nejstarší nálezy pocházejí z Egypta a Předního východu. V mladší době kamenné (5000 až 2000 let př. Kristem) vytěsňovalo tuto luštěninu obilí, v době bronzové (1500 až 1200 let př. Kristem) se luštěnin začalo více využívat.

Sušená čočka se skládá z 25 procent z bílkovin, ze 60 procent ze sacharidů a ze 2 procent z tuku. Její bílkovina má všechny esenciální aminokyseliny, například leucin a valin. Kromě toho čočka obsahuje lecitin. Novější výzkumy ukazují, že ve slupce se ukládají prokyanidy, jejichž tříslovinný charakter snižuje resorpci minerálních látek a stopových prvků. Působením kyseliny (například octa, citronové šťávy) se rozkládají a mohou se přeměnit v látky posilující cévy. Z minerálních látek a stopových prvků čočka obsahuje kromě množství železa, draslíku a fosforu i hořčík, vápník, zinek a selen. Kromě toho jsou v čočce B vitaminy (131, B2, B3, B5 a B6) a kyselina listová (B9).

Čočka je velmi vhodná při zvýšené potřebě železa (například u žen, v těhotenství a dětí) a při chudokrevnosti.
Obsahuje hodně vitaminů B, které při jaterních nemocech kryjí jejich zvýšenou potřebu a dobře zásobují mozek a nervy. Také lecitin podporuje výživu nervů, kyselina pantotenová je jakožto stavební kámen pro enzymy důležitá pro metabolismus energie, kyselina listová pomáhá mimo jiné odbourávat homocystein poškozující cévy.

Čočka dobře zasycuje a posiluje (270 kcal / 1128,6 kJ).
Je také důležitým zdrojem bílkovin, vhodným při zvýšeném cholesterolu a jaterních, žlučníkových a cévních chorobách, jelikož je netučná a na rozdíl od masitých zdrojů bílkovin je prosta cholesterolu.
Kaše z loupané čočky pravděpodobně staví průjem. Je ovšem projímavá, jestliže se jí se slupkou.
Esenciální aminokyseliny jsou velmi důležité pro svaly. Doporučuje se kombinace s potravinami obsahujícími sirné aminokyseliny jako metionin a cystein, jelikož v luštěninách je jich málo nebo vůbec žádné. Do této kategorie patří kukuřice, špenát, zelí, ryby, sýry, rýže a pšenice.

Selen a zinek jsou součástí systému zneškodňujícího volné radikály, který chrání buňky a mimo jiné také přispívá k ochraně jater, slinivky a svaloviny.
Zinek podporuje buněčné dělení, a je proto důležitý pro imunitní systém a pro obnovu kůže a vlasů.

Čočkové pokrmy lze beze všeho konzumovat několikrát týdně ráno nebo k obědu. Jelikož je čočka menší než ostatní luštěniny, stačí jí kratší namáčení i vaření.
Loupaná červená čočka se i bez namáčení uvaří dokonce za asi 15 minut.

Vedlejší účinky  

Při dně (pakostnici) by se čočka neměla jíst, protože má vysoký obsah purinů. 

Fotogalerie