Ishpingo

Ocotea quixos
Ocotea quixos

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Ishpingo je stálezelený strom z čeledi Lauraceae, původem z Ekvádoru a Kolumbie. Je to jeden z jihoamerických stromů s vůní podobnou skořici a a používá se jako koření. Název pochízí z jižní kečuánštiny ( ispinku) a nebo jazyku kmene Kichwa (ishpinku).

V ekvádorské, ale také kolumbijské kuchyni se toto koření běžně užívá, dle archeologických výzkumů již od preinkaických dob, jako ochucovadlo.
Toto koření je svou povahou podobné skořici, pochází ze stromu ze stejného rodu, ale jeho skutečná hladina skořicového aldehydu je méně než 5 % ve srovnání s jeho příbuzným až 50 %, což znamená, že je méně toxické a je menší pravděpodobnost, že způsobí způsobit podráždění pokožky.
Při vnitřním užívání může Ishpingo pomoci snížit hladinu cukru v krvi.
V současné ekvádorské kuchyni má své nezastupitelné místo při běžném vaření a výrobě jídla jako je mazamorra morada (fialový pudink) a nápojů, jako je alkoholický nápoj alajua a nebo velmi populární nápoj La Colada Morada. Tento nápoj, který symbolizuje Den mrtvých v Ekvádoru, 2. listopadu každého roku, vyniká vyváženou kombinaci chutí , z nichž chuť a aroma ishpinga má svoji nezastupitelnou roli.

Esenciální oleje z listů tohoto stromu jsou odedávna používány v tradiční medicíně některých amazonských kmenů pro své protizánětlivé vlastnosti a některé recenzované údaje také podporují tuto teorii. Výzkum trans-cinnamaldehydu ukázal, že významně snižuje produkci NO makrofágy (buňkami imunitního systému), což je něco, co se běžně vyskytuje během zánětu.
Bylo také prokázáno, že tento olej může snížit možnost tvorby krevních sraženin tím, že zabrání agregaci krevních destiček v krvi.

Sušená kůra z výhonků je považována za místní stimulant. Pro svůj antacidový účinek je užitečná při léčbě žaludečních a střevních onemocnění. Doporučuje se k léčbě nachlazení a chřipky. Zastavuje zvracení, zmírňuje plynatost a může být nápomocná při léčbě průjmu. 

Léčivé účinky bylinky ishpingo

  • Pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi
  • Působí protizánětlivě
  • Snižuje riziko tvorby krevních sraženin
  • Stimuluje organismus
  • Pomáhá při léčbě žaludečních a střevních onemocnění
  • Pomáhá při léčbě nachlazení a chřipky
  • Zastavuje zvracení
  • Zmírňuje plynatost
  • Pomáhá při průjmu

Kontraindikace

Léčebné použití ishpinga u těhotných žen se nedoporučuje. 

Vedlejší účinky  

U některých citlivých jedinců se může projevit alergie nebo dermatitida.

Fotogalerie