Proskurník lékařský

Althaea officinalis
Althaea officinalis

Proskurník pochází z oblasti od Středomoří po Střední Asii, dnes však roste zdomácnělá i jinde. V České republice roste jako původní rostlina jen na jižní Moravě. Proskurník lékařský je již od starověku využíván jako léčivá rostlina. Má široké použití v lékařství i léčitelství a je pěstován i v polních kulturách.
Proskurník lékařský je využíván jako léčivá rostlina již od starověku. Pěstuje se pro farmaceutické účely a je to dobrá medonosná rostlina.
K lékařským účelům se sbírá kořen, list i květ. Hlavními účinnými látkami jsou slizy, které usnadňují odkašlávání a mírní dráždění sliznic.
Listy této rostliny kromě již zmíněného slizu obsahují flavonoidy a pektiny.
Kořen proskurníku lékařského obsahuje malé množství flavonových glykosidů, škrob, fenolické kyseliny, kumarin, pektin a třísloviny.
Proskurník se používá při kašli a nemocech horních cest dýchacích jako doplněk léčby podporující vykašlávání.
Dále má protizánětlivé účinky, kterých se dá využít při zánětlivých onemocněních sliznice ústní dutiny, nemocech z nachlazení a zánětlivých onemocněních dýchacích cest (faryngitida, laryngitida, tracheitida a bronchitida).
Dále se v lidovém léčitelství doporučuje využití jejího protizánětlivého účinku při zánětlivých onemocněních žaludeční sliznice jako je gastritida. Zde by ovšem bylo nutno její použití nejprve probrat s lékařem.
Doporučuje se také při těžkých průjmech u dětí.  

Kontraindikace

Bylo zjištěno, že při užívání vyšších dávek této byliny může proskurník lékařský snižovat resorpci a tím i účinek současně podávaných léčiv. 

Vedlejší účinky  

Užívání proskurníku při zánětlivých onemocněních žaludeční sliznice by se mělo nejprve konzultovat s lékařem. 

Fotogalerie