Roketa setá (Rukola)

Eruca sativa
Eruca sativa

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Roketa setá (běžně zvaná rukola) pochází ze středomoří, je to středně vysoká, bohatě větvená a olistěná bylina se světle žlutými květy.
Tato rostlina patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Mírně štiplavá chuť prozrazuje její příbuznost s košťálovou zeleninou.
Nazývá se také "salátová rukola" se správně nazývá roketa setá a poznáte ji podle zakulacených, lehce zvlněných okrajů listů, a také jemnější, řeřichové až oříškové chuti.
Její příbuzná takzvaná "divoká rukola" je Křez tenkolistý (Diplotaxis tenuifolia) a její listy jsou výrazně zoubkované a zpeřené. Divoká rukola má také vyšší obsah hořčičných olejů (glukosinolátů), což jí dodává ostře pikantní až pepřovou chuť.
Roketa setá je oblíbená listová zelenina hojně používána především v italské a řecké kuchyni. Nejčastěji se konzumuje syrová jako obloha, například na pizze, či jako součást rozmanitých salátů. Lze ji ale upravit i tepelně. V takovém případě se s ní můžete setkat v těstovinách, polévkách či omáčkách. V neposlední řadě ji lze přidat též do pesta nebo smoothie.

Roketa obsahuje mnoho cenných látek, zejména železo, vápník, draslík, vitamin C a vitamin A. Mírně štiplavou chuť dodávají rukole hořčičné oleje (glukosinoláty), které patří mezi sekundární metabolity rostlin. Glukosinoláty mají mnoho zdraví prospěšných účinků: mohou působit jako antioxidanty či protinádorově.
Roketa setá pomáhá detoxikovat játra a čistit krev. Z těchto důvodů působí mírně močopudně a projímavě.
Roketa setá má také příznivý vliv na normalizaci metabolismu v těle. Dostatečné množství jódu a kyseliny askorbové pomáhá řešit problémy s obsahem hemoglobinu v krvi, odstraňuje škodlivý cholesterol. Pravidelné užívání byliny zvyšuje vitalitu organismu.
Roketa též pomáhá zlepšovat trávení a zabraňuje vzniku zhoubných nádorů. Tato bylina má expektorační, dezinfekční a diuretické účinky.
Je to též nízkokalorická potravina, která pomáhá řešit problémy s hubnutím. Pravidelná konzumace této byliny normalizuje metabolismus a odstraňuje z těla toxiny a přebytečné tekutiny. To pomáhá rychle se zbavit nadbytečných kilogramů.


Některé zdraví prospěšné látky obsažené v roketě seté:

Energie (kcal)           24
Tuky (g)                    0,7
Bílkoviny (g)             2,6
Sacharidy (g)           2,1
Vláknina (g)              1,6
Draslík (mg             369
Vápník (mg)             160
Hořčík (mg)                13
Železo (mg)               1,5
Vitamin A (µg)          233
Vitamin B1 (mg)      0,04
Vitamin B2 (mg)      0,09
Vitamin B3 (mg)         0,3
Vitamin B6 (mg)      0,07
Vitamin C (mg)            35

Vedlejší účinky  

V roketě se koncentrují dusičnany, které se buď přirozeně vyskytují v půdě nebo se do ní dostávají z hnojiv. Tyto dusičnany se v lidském těle mohou přeměňovat na nitrosaminy, které jsou zdraví škodlivé.
Při konzumaci v normálním množství však obsah dusičnanů v rukole nepředstavuje nijak zásadní riziko.
Toto riziko lze ještě více snížit, pokud zároveň s rukolou konzumujete vitamin C (například ve formě dresinku s citronovou šťávou): tento vitamin totiž brání přeměně dusičnanů na nitrosaminy.

Kontraindikace

Nevýhodou časté konzumace rokety, jako každé brukvovité zeleniny je obsah tzv. strumigenů, které mohou způsobovat nedostatek jódu, a tím znemožňují jeho využití štítnou žlázou, čímž se snižuje její funkčnost.

Fotogalerie