Cedrát (Citrus cedrát)

Citrus medica
Citrus medica

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Cedrát je druh citrusů z čeledi routovitých. Názvem "cedrát" označujeme rostlinu a současně i její plod. Pochází z oblasti Blízkého Východu, odkud se rozšířil do subtropů i tropů Starého i Nového světa severní polokoule. Plody se používají v potravinářství, kosmetice i k rituálním účelům. Patří do stejného rodu jako citron a jeho název se také odvozuje od latinského slova citrus.
Cedráty rostliny jsou stálezelené trnité keře, častěji však stromy dorůstající do výše až 4 m.
Cedráty plody dorůstají do velikosti až 20 cm, bývají oválné, hladké neb vrásčité a někdy i bizarního tvaru, zvláště u hybridů. Zralé bývají barvy žluté, u některých kultivarů oranžové.
Pěstuje se řada kultivarů, které mohou být sladké i kyselé. V potravinářství má největší význam kandované albedo, z něhož vzniká nejkvalitnější "citronová kůra". Plody se využívají k výrobě likérů i nealkoholických nápojů. Z kůry a listů lze destilovat olej, který má význam v kosmetice, např. při ochucení zubních past nebo jako přísada v deodorantech, šampónech a pleťových krémech.

Draslík, vitamín C a další elektrolyty v tomto ovoci pomáhají zlepšovat krevní tlak tím, že snižují tlak na tepny a snižují riziko srdečního infarktu, aterosklerózy a mrtvice.
Díky protizánětlivým a analgetickým vlastnostem šťávy a esenciálního oleje z tohoto ovoce je ideální pro akutní bolesti nebo chronické stavy, jako jsou bolesti hlavy nebo nepohodlí při artritidě.
Díky vysokému obsahu vitamínu C je cedrát schopen stimulovat imunitní systém a zvýšit produkci bílých krvinek, první obranné linie těla proti infekcím.

K léčebným účelům se užívají semena, dužnina, kůra, listy a květy této rostliny. Vyrábějí se šťávy, odvary, nálevy, zábaly a jiné léčebné preparáty s použitím na překyselený žaludek, bronchitidu, choroby dýchacích cest, vysoký obsah cholesterolu, stres, hypertenzi, úzkost, napětí, křeče, bolesti hlavy, nespavost, nádory v zažívacím traktu. Také léčí játra, zácpu, diabetes, krvácení z nosu a dásní a též má tonizující protihorečkový, protidávící a antiskorbutický účinek. 

Vedlejší účinky  

Nežádoucí účinky cedrátů nejsou popisovány, nicméně není vhodné tyto plody konzumovat při průjmových onemocněních.

Fotogalerie