Makrela a sleď

Scomber scombrus/Clupea harengus
Scomber scombrus/Clupea harengus

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Uvádění nutriční hodnoty sledě je téměř nemožné, jelikož jeho složení silně kolísá podle roční doby a stadia vývoje. Průměrně sestává z 56 gramů vody, 18 gramů bílkovin a 15 gramů tuku ve 100 gramech. Polynenasycených mastných kyselin je 2,7 miligramu, obsaženo je široké spektrum stopových prvků a vitaminů. Zdůrazněme i vysoký obsah selenu- 50 mikrogramů, dále ryba obsahuje draslík, vápník a hořčík. Ze stopových prvků dodává navíc železo, fluor a jod. Baltský sled' je o něco chudší na obsahové látky. Slaneček, sled' a sardinka mají hodně železa. Sardinka má navíc hodně omega-3 nenasycených mastných kyselin a velmi mnoho lysinu (2,2 gramu), kromě toho i velké množství vápníku.
Makrely předčí sledě obsahem nenasycených mastných kyselin, navíc jsou bohaté na koenzym Q 10.
Omega-3 mastné kyseliny přispívají k mírnění zánětů, například zánětů kloubů (artritidy). Zvýšeným příjmem omega-3 mastných kyselin se snižuje riziko srdečních a cévních onemocnění. Lze jimi působit i proti vysokému krevnímu tlaku. Již jedna porce sledě za týden může snížit riziko srdečního infarktu až o 50 procent. Tučné ryby by mohly pomáhat při prevenci stařecké demence, protože jejich nenasycené mastné kyseliny chrání mozkové buňky. Tímto způsobem pomáhají i proti depresím. Antioxidační efekt selenu podporuje kladné účinky nenasycených mastných kyselin a tvorbu protilátek. Pro docílení tohoto efektu by měli makrela nebo sled' přicházet na stůl alespoň jednou až dvakrát za týden. Lysin je důležitou součástí kolagenu kůže, kostí, šlach a zubů. Mastné kyseliny se začleňují do stěn buněk nejmenších cév, což zlepšuje prokrvení a zásobení kyslíkem a je prevencí životu nebezpečných krevních sraženin.
Díky obsahu koenzymu Q 10, důležitého eliminátora volných radikálů, mohou makrely pomáhat i při kožních problémech a měly by být na jídelníčku častěji. Kvůli nižšímu obsahu vitaminů by se sled' měl jíst se zeleninou bohatou na vitaminy nebo s čerstvými saláty. Sled' není zatížen těžkými kovy. 

Vedlejší účinky  

Existuji velmi vzácné alergické reakce na sledě. Při dně je nutno se vyhýbat matjesům a sled'ům, jelikož obsahují hodně purinů.

Fotogalerie