Brutnák lékařský

Borago officinalis
Borago officinalis

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Brutnák lékařský (Borago officinalis) je jednoletá bylina z čeledi brutnákovitých (Boraginaceae). Pochází z oblasti Středozemí, v České republice se pěstuje jako léčivka a salátová zelenina.
Brutnák je známý od středověku jako kuchyňská zelenina do zeleninových salátů. Lze jej podávat dušený na másle, přidává se do nakládaných okurek a zeleniny, majonézy, studených omáček. Jeho využití v kuchyni je rozmanité.
Kvetoucí nať brutnáku obsahuje slizy, saponiny, třísloviny, aminokyseliny, pryskyřice, kyselinu křemičitou, vitamín C a z minerálů především draslík, vápník a mangan.
Brutnák má protizánětlivé, diuretické a povzbuzující účinky, má vliv na zlepšení dýchání. Není ale vhodné jeho dlouhodobé užívání, zvláště pro lidi s chorobami jater.
Brutnákový olej se doporučuje k potírání suché nebo zanícené kůže. Lidé se sklonem k neurodermatidě trpí většinou poruchou tvorby enzymů a jejich tělo nedokáže samo vytvářet kyselinu gama-linolenovou. Pravidelným potíráním brutnákem tuto potřebnou látku získají. Nať brutnáku působí při vnitřním použití rozmíchaná v mléčném koktejlu nebo v salátu především na nadledviny. Také u lámavých nehtů a křehkých vlasů se doporučuje časté u.žívání brutnáku, protože kyselina křemičitá má pozitivní vliv na pevnost nehtů a zdravý vývoj vlasů.
Kyselina garnalinolenová zmírňuje kožní onemocnění. Především při neurodermatidě se aplikuje olej z brutnáku. Křemík obsažený v kyselině křemičité je důležitý pro výživu chrupavek kloubů a zdravý vývoj vlasů a nehtů.  

Léčivé účinky brutnáku lékařského

  • Působí preventivně proti revmatismu
  • Má protizánětlivé účinky
  • Užívá se léčbě zánětlivých kožních onemocnění
  • Pomáhá při nemocech horních cest dýchacích
  • Vyživuje chrupavky a klouby
  • Je účinný při zánětech ledvin a močového měchýře
  • Podporuje zdraví nehtů a vlasů

Brutnákový olej

Brutnákový olej má řadu výhod. Je to jeden z nejlepších zdrojů kyseliny gama-linolenové (známá jako GLA). GLA je omega 6 mastná kyselina, kterou tělo dokáže přeměnit na prostaglandin E1 (PGE1), který má protizánětlivé účinky. Brutnákový olej je využíván pro zdraví vlasů a pokožky.
Brutnákový olej proniká hluboko do pokožky a pomáhá obnovovat vnitřní vrstvy buněk. Je to nejlepší zdroj gama-linolenové kyseliny (GLA). GLA je doporučována odborníky na ekzém. Brutnákový olej dobře hydratuje pokožku, zbavuje ji suchosti, svědění a zároveň ji léčí. 

Kontraindikace

Brutnák je kontraindikován v období těhotenství a kojení.
Nedoporučuje se kombinace s česnekem.
Konzultace s lékařem je nutná v případě užívání antidepresiv. 
Není vhodný při jaterních problémech, jako je rakovina jater, cirhóza jater nebo hepatitida.

Vedlejší účinky  

Květy a nať brutnáku by se neměly vnitřně užívat delší dobu, neboť určitá skupina alkaloidů, které brutnák obsahuje, může přispívat ke vzniku rakoviny. Olej může u citlivých osob způsobit gastrointestinální potíže. 

Fotogalerie