Okurka setá

Cucumis sativus
Cucumis sativus

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Okurka pochází z Indie a odtamtud se rozšířila na východ i na západ. Do střední Evropy se dostala pravděpodobně s Římany. Jako potravina byla ceněna méně, protože byla pro tehdejší poměry málo kalorická.
Okurky mají velmi vysoký obsah vody : 96 až 97 procent. Téměř v nich nejsou bílkoviny ani tuk a jen 1 až 2 % sacharidů, většinou ve formě ovocného a hroznového cukru. Proto jsou kaloricky velmi chudé ( 12 kcal, tedy 50,16 kJ na 100 g ). Minerální látky a vitaminy jsou prokazatelné jen ve velmi malých množstvích, za zmínku stojí jen draslík (160 miligramů)
Okurka je kvůli vysokému obsahu vody vhodná pro vyprazdňovací kúry při nadváze, vysokém krevním tlaku, zvýšených hodnotách krevního tuku, únavě, migréně, prostatických obtížích a močových a ledvinových kamenech.
Tato vlastnost a nízký kalorický obsah dělají z okurek ideální redukční dietu.
Vázaná voda přispívá k čištění střev, především ve spojení s kořením podporujícím trávení, jako zázvorem, pepřem a koprem. Dalšími přísadami podporujícími čisticí účinek jsou cibule, česnek nebo česnek medvědí, které svými sirnými sloučeninami mohou vázat a vylučovat těžké kovy.
Nízkokalorická a zároveň dlouhodobě sytící je kombinace s prosem, rýží, amarantem nebo sušenými fazolemi. 

Vedlejší účinky  

Není známa žádná nesnášenlivost.  

Fotogalerie