Rozchodnice růžová

Rhodiola rosea
Rhodiola rosea

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Rozchodnice růžová je nízká, kompaktní tučnolistá rostlina s mnoha drobnými květy, jediný druh rodu rozchodnice který v České republice vyrůstá. Je považována za léčivou bylinu s rozsáhlými účinky, její sběr v minulosti zapříčinil v ČR téměř její vyhubení a je nyní považována za kriticky ohroženou.
Obyvatelstvo z míst, kde rozchodnice růžová tradičně roste, jeho léčivých účinků využívá po více než 400 let. Protože je v současnosti o tuto léčivku veliký zájem nejen u lidových léčitelů ale i u mnoha farmakologů, fyziologů a lékařů, je v klimaticky příhodných chladných místech pěstována uměle na plantážích, např. ve Finsku a Kanadě.
Za léčivou část se považuje dužnatý oddenek, nať a i přídatné kořeny. Oddenek je na povrchu hladký a pod slupkou má citrónově žlutou vrstvu, na řezu je bělavý a chutná velice trpce. U statných víceletých rostlin může jeho hmotnost činit 2,5 až 3,5 kg, obvykle je ale menší než 0,4 kg.
Výše uvedené části rostlin obsahují vedle vysokých obsahů organických kyselin (např. kyseliny citrónové, vinné, jablečné, šťavelové, jantarové, fumarové, gallové a kávové), silic a tříslovin tři rozlišné skupiny látek. Do prvé patří flavonoidy, např. tricin a rhodionin. Ve druhé jsou sloučeniny odvozené z 2,6-oktadienu, např. rosiridol a rosiridin. Třetí skupinou tvoří heteroglykosidy s aglykonem cinnamylalkolem a 2-(4-hydroxyfenyl)ethanolem.
Svou účinnosti je srovnávána se ženšenem a v určitých případech je ještě vyšší.
Je považována za tonikum zlepšující celkový fyzicky i psychicky zdravotní stav a dále zvyšuje sexuální vitalitu, přímo léčí nemocí jater, popáleniny, rakovinu, zlepšuje paměť a zvyšuje celkovou imunitu. Mladé listy a lodyhy jsou považovány za chutnou zeleninu.

Léčivé účinky rozchodnice růžové

  • Působí regeneračně, výživně a posiluje celý organismus 
  • Zvyšuje sexuální aktivitu

  • Léčí nemoci jater

  • Pomáhá při rakovině

  • Zlepšuje paměť

  • Podporuje tvorbu serotoninu, takže je doporučována při depresivních stavech či nespavosti. 

  • Zvyšuje celkovou imunitu organismu

  • Léčí popáleniny

  • Podporuje normální trávení, srdce a cévní systém

Kontraindikace

Vyhnout by se této rostlině měly těhotné a kojící ženy a neměla by se ani kombinovat s léčivy s tlumící účinky.

Vedlejší účinky  

Rozchodnici není vhodné používat ve větším množství a déle než šest týdnů.

Fotogalerie