Vodilka kanadská

Hydrastis canadensis
Hydrastis canadensis

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Vodilka kanadská je rostlina rozšířená ve východních oblastech Severní Ameriky. Vyrůstá převážně v listnatých lesích, do nadmořských výšek kolem 1200 m.n.
Vodilka obsahuje vápník, železo, mangan, vitaminy A, C, E, B a další živiny a minerály. Američtí indiáni vodilku užívali při léčbě zánětů dýchacích, zažívacích a močových cest. Obsahuje také alkaloidy berberin a hydrastin.

Kořeny se používaly na zlepšení chuti k jídlu, ale také na onemocnění jater, horečku, překyselený žaludek, plynatost, zápal plic a při srdečních potížích.
V homeopatii používáme Vodilku především jako lék na takzvanou zadní žlutou rýmu, kdy pacient málo smrká, ale v krku je patrný stékající hustý a přilnavý žlutý hlen, který dráždí, ale nelze vysmrkat ani vykašlat. Stejně výrazný efekt má Vodilka rovněž v případě problémů s trávením.
Je to výborný lék na zácpu, pokud je stolice pokrytá hlenem. A také pokud zácpa vznikne jako následek přehnaného užívání projímadel.

Léčivé účinky vodilky kanadské

  • Užívá se léčbě zánětů dýchacích, zažívacích a močových cest
  • Zlepšuje chuť k jídlu
  • Zlepšuje trávení
  • Pomáhá při zácpě
  • Pomáhá při onemocnění jater
  • Pomáhá při horečce a zápalu plic
  • Má  antibiotické, protizánětlivé a adstringentní účinky
  • Pomáhá při problémech s plynatostí 

Kontraindikace

Vodilka by neměla být užívána těhotnými nebo kojícími ženami. Nevhodná je rovněž pro osoby s vysokým krevním tlakem, hypoglykemií nebo enzymatickou nedostatečností, stejně jakopro lidi s autoimunitními onemocněními (např. roztroušená skleróza nebo lupus) a pro pacienty s transplantacemi .
Vodilka může snížit rychlost cyklosporinu, hlavní složky imunosupresivních léků, stejně jako léků na ASZ a lupénky, což může vést k jeho akumulaci v těle a následným zdravotním obtížím.

Vedlejší účinky  

Vodilka by neměla být používána déle než tři týdny. Poté je třeba podstoupit dvoutýdenní přestávku v léčbě. Berberin, obsažený v této bylince může zvýšit koncentraci bilirubinu v krvi, způsobit pokles hladiny sodíku v krvi nebo zapříčinit lehkou fotofobii .
Velmi vysoké dávky se pak projevují nevolností, úzkostí, depresí nebo dokonce křečemi.
Aplikace na kůži může způsobit nepříjemné podráždění.

Fotogalerie