Jahody (Jahodník obecný)

Fragria vesca
Fragria vesca

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Lesní jahody se sbíraly již v době kamenné, nehrály však ve výživě žádnou velkou roli. To se změnilo teprve s pěstováním zahradních jahod, vyšlechtěných v 18. století z amerických druhů. Plod a list jahodníku považovala středověká medicína za silně chladivé a zvlhčující. Šťáva se měla užívat jednak s medem proti bolesti slinivky a jednak s pepřem při potížích dýchacích cest.
Jahody obsahují velké množství vitaminu C - 50 až 100 miligramů ve 100 gramech ,a kromě toho různé formy antokyanů a až 2 procenta kyseliny ellagové (tříslovin). Za zmínku dále stojí vysoký obsah katechinů, kamferolu a kyseliny listové. Z minerálních látek je nápadný obsah manganu.
Vysoký obsah vitaminu C ve spojení s rostlinnými fenoly jako katechin, kamferol a kvercetin dělá z jahod vysoce účinný léčivý prostředek. Všechny tyto látky totiž vykazují antioxidační, antibakteriální a protirakovinné vlastnosti. Proti rakovině působí i kyselina ellagová. Katechin dále přispívá ke stabilizaci křehkých cév. Jahody mají chránit především před dnou a vysokým krevním tlakem. Vysoký obsah antioxidačně působících látek potlačuje infekce a zánětlivé procesy. Kyselina listová pomáhá růstu buněk a tvorbě krve. Mangan aktivuje řadu enzymů hrajících důležitou roli při srážení krve, tvorbě kostí a v metabolismu tuků a cukrů. 

Vedlejší účinky  

Jahody mohou vyvolávat alergické reakce. Při citlivosti na březový pyl se mohou vyskytovat zkřížené alergie na jahody. 

Fotogalerie