Stavební kameny potravy

Nejdůležitějšími živinami jsou ty, bez nichž by člověk nemohl trvale žít.

Nejdůležitějšími živinami jsou bílkoviny, tuky, sacharidy, vitaminy a minerální látky.

Jejich nedostatek i přebytek jsou škodlivé stejnou měrou. Obojí posouvá rovnováhu, která má ve zdravém těle převládat. Tato rovnováha je velmi citlivá a již nejmenší množství určité minerální látky nebo stopového prvku může, jestliže chybí, vést k nemocem.

Vitaminy jsou látky ochranné a vitalizující.

Vitaminy mají nejrůznější úkoly. Jsou nezbytné pro stavbu enzymů, které se v těle podílejí na veškerých metabolických pochodech, krvetvorbě a na výživě mozku a nervů. Vitaminy hrají rovněž důležitou roli jako takzvané antioxidanty. Vysoce účinným antioxidantem je zejména vitamin C, ale i vitamin E a beta-karoten jsou důležitými likvidátory volných radikálů. Kromě toho mají vitaminy protizánětlivé a antibakteriální účinky a chrání před předčasným stárnutím.

Životně důležitými prvky jsou minerální látky.

Minerální látky jsou přítomny všude v těle, ve všech tekutinách a všech tkáních, kostech, svalech, zubech, krvi a nervových buňkách. Tělo je však nedokáže samo vyrábět a musí je neustále přijímat v potravě. Minerální látky tvoří asi 5 procent váhy těla.
K minerálním látkám patří i takzvané stopové prvky. Tělo jich potřebuje jen nepatrné množství, některé v denních dávkách pouhých několika miliontin gramu.

Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie pro naše tělo.

Sacharidy zásobují svaly a mozek energií a regulují odbourávání bílkovin a tuků. Bez sacharidů nemohou játra štěpit tuky a jen s jejich pomocí je možný transport důležitých minerálních látek, jako hořčíku, zinku a draslíku, krví. I nestravitelné sacharidy, jakými je vláknina, mají důležitou funkci. 

Bílkoviny jsou obzvláště důležité pro děti a staré lidi.

Bílkoviny (proteiny) jsou velmi různorodá skupina látek. Jsou komplexní, proměnlivé a mají v těle velmi rozdílné úlohy. Jsou stavebním materiálem, transmitery (posly) a zprostředkovateli informací. Jsou odpovědné za imunitní systém a stavbu a růst tělesných buněk. Kromě toho jsou významným zdrojem energie. Bez bílkovin by tělo nepřežilo, jelikož všechny orgány je potřebují ke svému fungování.

Tuky nám dodávají více než jen energii.

Tuky jsou rozptýlené v celém těle a činí asi 15 až 20 procent celkového objemu těla. Tuky jsou důležitou součástí tělesných tkání a buněk a jsou v nich uloženy vnitřní orgány. Jen prostřednictvím tuků může tělo přijímat mnoho vitaminů, jako A, D, E a K, a předávat je do krve.Na druhou stranu je tuk nejdůležitějším zdrojem energie.
Gram tuku nám dává dvakrát více kalorií než gram sacharidů a bílkovin.