Kopr vonný

Antheum graveolens
Antheum graveolens

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Kopr, pocházející ze střední Asie nebo ze Středomoří, patří k nejstarším známým kořením. Středověké lékařství ho klasifikovalo jako silně hřejivý a mírně vysušující, používalo ho při slabém trávení, močových kamenech, zánětech a vnitřně i zevně jako uklidňující prostředek.
Hlavní obsahovou látkou je silice, především karvon. Její obsah je závislý na odrůdě, nejvyšší je v plodech, v listech stoupá během vegetační periody. Nejméně silice má sušený rozdrobený kopr. Složky rozhodující pro vůni (koprový éter, felandren) jsou obsaženy v menším množství. 
Kopr zajišťuje lepší stravitelnost jídel, jelikož silice podporuje prokrvení střevní stěny. Nadýmající plyny se tak mohou lépe vstřebávat a být ze střev odstraňovány.

Kromě toho umožňují lepší unikání těchto plynů prostřednictvím uvolnění svalstva v zažívacím kanále. Za účinky pomáhající při nadýmání a uvolňující křeče se vděčí především karvonu. Koprový list proto často bývá součástí jídel bohatých na bílkoviny a obtížně stravitelných. Antimikrobiální účinky silice značně pomáhají prodloužit trvanlivost jídel.

Empirické léčitelství doporučuje výtažek z rozdrceného semene v mléce jako šetrný uspávací prostředek pro děti.

Léčivé účinky kopru vonného

  • Jeho silice podporují prokrvení střevní stěny a tím zlepšuje trávení
  • Pomáhá proti nadýmání a plynatosti
  • Tiší zažívací problémy a kašel.
  • Má uklidňující účinky při problémech se spánkem a s bolestí hlavy
  • Podporuje tvorbu žaludečních šťáv
  • Pomáhá při žaludečních potížích a ulehčuje žaludeční trávení

Kontraindikace

Nejsou popsány.

Vedlejší účinky  

Není známa žádná nesnášenlivost. 

Fotogalerie