Mučenka pletní

Passiflora incarnata
Passiflora incarnata

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Vytrvalá dřevina, popínavá či plazivá, rychle roste a dosahuje délky 10-15 metrů (ojediněle až 80 metrů).

Rostlina je předmětem vědeckých studií více jako sto let, klinickým výzkumem potvrzený analgetický účinek je doložen v roce 1897, zklidňující efekt byl poprvé vědecky prokázán roku 1904. Spasmolytický, antidepresivní a hypotonický efekt byl prokázán na začátku 80 let 20 století. Stejně tak byla studií z roku 2003 prokázána afrodisiacká aktivita mučenky, a to studií provedenou na skupině pokusných myší. Bylo prokázáno celkové zlepšení sexuální funkce, zvýšení počtu spermií a zvýšení počtu oplodněných vajíček.

Studie provedená v roce 2002 také prokázala oprávněnost tradičního užití při tlumení kašle, aktivita extraktu listu byla porovnatelná s antitusickou aktivitou kodeinu.

V současné době je mučenka velmi vyhledávaná u přírodních léčitelů a bylinkářů po celém světě, především pro svůj sedativní, spasmolytický, analgetický a nervy zklidňující efekt. V Severní Americe se užívá především jako prostředek proti nespavosti, při svalových křečích, hysterii, neuralgii, menstruačních bolestech a post - menstuačním syndromu. V Evropě se užívá jako prostředek pro moderaci nervových poruch, nespavosti, křečí, neuralgií, alkoholismu, tachykardie, při bolestech hlavy a hyperaktivitě dětí. V Jižní Americe se nejčastěji užívá jako diuretikum, sedativum, při křečích, alkoholismu, bolestech hlavy, nespavosti, kolikách, hysterii, neuralgii, menopauzálních obtížích a zvýšeném krevním tlaku. Mučenková šťáva se zde také obvykle podává pro zklidnění hyperaktivních dětí, pro moderaci astmatu, kašle, bronchitidy a také při močových infekcích či jako diuretika.
Jako rostlinná droga se používá sušená i čerstvá, celá rostlina. Nejtradičnější terapeutické použití je v rámci léčby nervového napětí a nespavosti. Mnoho dodnes provedených studií potvrdilo účinek čistého extraktu z mučenky pletní jako výborný relaxační efekta vyvolání "klidu" při fyzickém nebo psychickém vypětí s výbornými výsledky. Klinická studie potvrdila výborný efekt pravidelného užívání čaje z mučenky na subjektivní zkvalitnění spánku. Extrakt z mučenky navíc přispívá k rychlejšímu usnutí a zlepšuje fyzickou odolnost vůči vnitřnímu stresu.
Etanolový roztok mučenky také vykazuje účinek proti úzkosti a proti strachu v laboratorních podmínkách u depresivních myší. Působí tedy na centrální nervový systém, vykazuje mírné sedativní účinky, avšak značnější než například přípravky s obsahem papaverinu, který funguje spíše jako spasmolytikum. Zdá se, že účinné látkyzlepšují a umocňují spánek, působí uklidňujícím účinkem společně na trávicí trakt a kardiovaskulární systém. Má mírný spasmolytický účinek. 

Léčivé účinky mučenky pletní

  • Působí jako sedativum
  • Užívá se ke zmírnění úzkosti
  • Zlepšuje fyzickou odolnost proti stresu
  • Používá se k léčbě poruch spánku
  • Využívá se k léčbě bolestí a nervového vyčerpání
  • Působí proti hysterii, neuralgii, menstruačním bolestem a post - menstuačnímu syndromu
  • Zmírňuje příznaky astmatu

Kontraindikace

Nedoporučuje užívat v těhotenství a období kojení.

Vedlejší účinky  

Plod i listy mučenky jsou podle hodnocení FDA shodně s evropskými monografiemi považovány za naprosto bezpečné, bez vedlejších účinků a to i pro malé děti. 

Fotogalerie