Jablka

Jablka
Jablka

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Jabloň původně pochází z jihovýchodu Číny. Již Keltové a Germáni využívali domácích odrůd na kaši a mošt. Římané pěstování tohoto ovoce přinesli přes Alpy do střední Evropy.
Jablka mají ve 100 gramech pouhých 54 kcal (225,72 kJ), patří tudíž mezi kaloricky nejchudší ovoce. Slupky obsahují obzvláště mnoho účinných látek, například flavonoid kvercetin u červených, zelených nebo žíhaných jablek. Také obsah sloučenin kyseliny hydroskořicové a katechinů může být ve slupce desetkrát vyšší než v dužnině.
Čerstvá jablka jsou obzvláště bohatá na vitamin C, přičemž i toho je nejvíce ve slupce a pod slupkou. Obsah vitaminu C se u odrůd značně různí; nejvyšší mají odrůdy Berlepschova reneta, Idared, Zlatá parména, Boskoopské a Granny Smith. Pro obsah vitaminu C jsou dále důležité kvalita půdy, klima a hnojení.
Jablka obsahují hodně vlákniny ve formě rozpustného pektinu a nerozpustné celulózy. Jablka mají vysoký obsah ovocného cukru a poměrně nízký obsah ovocných kyselin. 
Jablka jsou velmi zdravá, jak říká i anglické přísloví: "An apple a day keeps the doctor away." (Jedno jablko denně drží doktora od těla.) Vitamin C a kvercetin (oba zdatní likvidátoři volných radikálů) posilují imunitní systém a mohou účinně bojovat proti volným radikálům způsobovaným ultrafialovým zářením a ekologickými jedy. Oba též pomáhají zabraňovat infekcím a zánětům.
Je dokonce prokázáno, že pravidelná konzumace asi pěti jablek týdně zamezuje nádorovým onemocněním, zejména rakovině plic. Tento účinek se připisuje rovněž vitaminu C ve spojení s kvercetinem. Kromě toho obě obsahové látky chrání před kornatěním tepen. Vysoký obsah pektinu, balastní látky rozpustné ve vodě, má blaho dárný účinek na činnost střev a uklidňuje je při nervozitě a průjmu.
Jablko najemno nastrouhané se slupkou je dávno známý domácí prostředek proti průjmu. Celulóza je sice nestravitelná vláknina, rovněž však povzbuzuje činnost střev.
Pektin a celulóza kromě toho zajišťují, že hladina cukru v krvi po jídle vzroste jen mírně. Tělo se zbavuje jedů a přebytečný cholesterol může být vázán a odbourán. Tak se pomocí jablek snižuje hladina cholesterolu.
Jelikož jablka mají velmi málo kalorií, jsou vynikající svačinou například při nadváze. Dle možností by se měla jíst se slupkou, aby tělo dostalo cenné obsahové látky beze ztrát. 

Vedlejší účinky  

Rozdíly mezi jablky z různých míst jsou značné.
Plody, které cestovaly kolem poloviny světa a byly ošetřeny chemikáliemi a plyny, mají značně nižší zdravotní hodnotu než ekologicky pěstovaná jablka ze sousedství, která lze jen doporučit. 

Fotogalerie