Salaka jedlá

Salacca zalacca
Salacca zalacca

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Salaka jedlá je druh palmy původem z Jávy a Sumatry, která je známá díky svému chutnému ovoci (snakefruit, hadí ovoce, hadí vejce, hadí fík). V současnosti se snadno pěstuje i v našich podmínkách, ale zejména je pěstována v Indonésii, Malajsii a Thajsku.
Salaka je tropická palma se zakrnělým kmenem. Palma roste křovinatým způsobem a dorůstá délky až 6m. Listy jsou dlouhé až 5m. Plody rostou v trsech u země. Z jedné palmy je možné sklidit až 100 kusů tohoto ovoce.
Za název "hadí ovoce" vděčí svému vzhledu, jeho slupka je červenohnědá s překrývajícími se šupinami. Uvnitř těchto plodů naleznete světlou dužinu, která má sladkokyselou osvěžující chuť a je křupavá, chuťově podobná jablku či hrušce s jemnou kyselostí a lehkým kořeněným nádechem.
Toto ovoce je možné konzumovat jak samotně, nebo jej můžete použít k výrobě džemů či kompotů, využít ho lze jako ingredienci do koláčů a připravit si z něj můžete i sirup.
Plody salaky mají nízký obsah cukru, tuku, a zároveň vysoký obsah vlákniny.
salaka jedlá je celkem bohatým zdrojem bílkovin a zmíněné vlákniny. Dále obsahuje taky fosfor, draslík, sodík, vápník a železo. Z viamínů hlavně vitamin C a také A a B1,B2. Důležitý je též obsah polysacharidu pektinu.
Toto ovoce pozitivně působí na trávicí soustavu, neboť i díky vysokému obsahu vlákniny účinkuje proti zácpě i průjmům a pomáhá také také při pálení žáhy.
Pozitivní vliv má rovněž na redukci tělesné hmotnosti, protože se plody ve střevech vstřebávají pomaleji, takže tělo zásobují makronutrienty i mikronutrienty postupně.
Pomáhá také při problémech s hemoroidy. Dále podporuje mozek a nervovou soustavu, např. zlepšuje koncentraci a paměť, a to díky vysokému obsahu draslíku a pektinu. Zároveň má díky obsahu beta-karotenu kladný vliv na zrak.
Salaka má schopnost snižovat "škodlivý cholesterol". K udržení normální hodnoty stačí konzumace jednoho ovoce týdně.

Vedlejší účinky  

Nejsou známy.

Kontraindikace

Salaka není kompatibilní s čerstvým mlékem. To platí zejména pro nezralé ovoce. Třísloviny se spojí s vlákny a vytvoří hustou hmotu. To může vést k zácpě a neprůchodnosti střev.
Nezralé plody by neměli konzumovat lidé s překyselením žaludku, gastritidou a sklonem k vředové chorobě. Jeho šťáva má schopnost dráždit žaludeční sliznici, stejně jako ananasová šťáva.

Fotogalerie