Kumquat

Citrus japonica
Citrus japonica

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Kumquat je polodlouhý trpasličí pomeranč patří mezi nejmenší citrusové plody, neboť je jen 2-4 cm dlouhý. Plody, dužina i slupka jsou oranžové a jedlé. Pochází z Východní Asie a Jižní Číny, kde je znám již od 12. století.

Slupka je sladká a dužina je nakyslá, ale zato velmi osvěžující. Při konzumaci je nemusíte loupat, jen odstraníte stopku a můžete je jíst. V čínštině znamená kumquat "zlatý pomeranč".
Často se používají k ozdobě koktejlů a jiných nápojů a protože plody mají výrazné aroma, často se používají při pečení masa.
Stejně jako jiné citrusové plody i kumqaty jsou bohatým zdrojem vitamínu C a vlákniny. Nejvíce zdravých složek je v kůře a v semenech, takže je rozhodně neplivejte.
Jsou také bohaté na rostlinné sloučeniny, včetně flavonoidů, fytosterolů a esenciálních olejů.

Nutriční obsah kumquatu na 100 gramů plodů:

Kalorie: 71 kcal
Sacharidy: 16 g
Bílkoviny: 2 g
Tuky: 1 g
Vláknina: 6,5 g
Vitamín A: 6 % DDD (doporučené denní dávky)
Vitamín C: 73 % DDD
Vápník: 6 % DDD
Mangan: 7 % DDD

Léčivé účinky kumquatu

Pomoc při trávení
Pomáhají při regulaci trávení. Osm kumkvatů odpovídá 10 gramům vlákniny a sníst jich hrst není nic těžkého. Toto množství vlákniny pomáhá udržovat váš gastrointestinální trakt v pohybu a reguluje vaše trávení. Může pomoci odstranit zácpu, nadměrnou plynatost, křeče a zvýšit efektivitu příjmu živin.

Pomoc při léčbě diabetu
Obsažené flavonoidové extrakty snižují hladiny krevních lipidů. Mají nízký obsah cukru, nízký obsah sodíku, nulový cholesterol a 0,1 gramu tuku. Vysoký obsah dietní vlákniny prospívá diabetu 1. i 2. typu.

Posílení imunity
Ovlivňují imunitní systém mnoha způsoby, zejména tím, že jsou bohaté na vitamín C. Pomáhají také stimulovat růst nových buněk a posilují imunitní systém, aby chránil vaše tělo před infekcemi, bakteriemi a plísněmi.

Péče o kůži
Kombinace antioxidantů a vitamínů je činí ideálními pro ochranu pokožky před rakovinnými účinky slunce a negativními účinky volných radikálů, které způsobují vrásky, stařecké skvrny a nezdravou pokožku.

Zdraví očí
Jsou bohatým zdrojem vitamínu A a beta-karotenu, které jsou úzce spojeny se zdravím očí. Beta-karoten působí jako antioxidant, který snižuje oxidační stres v makulárních buňkách, čímž omezuje makulární degeneraci a snižuje rozvoj šedého zákalu.

Silné kosti
Významný obsah vápníku pomáhá dlouhodobě chránit vaše kosti. Vysoká hladina vápníku ve vašem těle zvyšuje rychlost hojení a zajišťuje, že vaše kosti zůstanou zdravé a silné až do vysokého věku.

Více energie
Najdeme zde sacharidy, které mohou poskytnout potřebný příval energie v naší stravě. Je zde i vysoká hladina riboflavinu, klíčového vitamínu podílejícího se na výrobě energie.

Hubnutí
Jsou bohaté na vlákninu, vodu a sacharidy a mají nízký obsah kalorií. Jsou tedy ideálním jídlem pro lidi, kteří se snaží zhubnout.

Péče o vlasy
Vitamín C, přírodní organické sloučeniny, antioxidanty a minerály přítomné v tomto ovoci mají zásadní vliv na kvalitu, strukturu a sílu vašich vlasů.

Péče o zuby
Ovoce je nabité některými z nejlepších živin, jako jsou vápník, draslík a vitamín C, které zlepšují kvalitu zubů.

Vedlejší účinky  

 Jíst velké množství kumquatu může být zdraví škodlivé ve formě alergické reakce nebo nerovnováhy kyselin. Takové selhání ohrožuje rozvoj onemocnění trávicího traktu, exacerbaci chronických onemocnění.

Fotogalerie