Goji (Kustovnice čínská/cizí)

Lycium chinense/barbarum
Lycium chinense/barbarum

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Kustovnice čínská je rozšířená v Asii od jihozápadní Asie přes Pákistán, Nepál, Čínu a Mongolsko po Thajsko,Japonsko a Koreu. Pěstuje se i ve Vietnamu, na Jávě a Havajských ostrovech.
Kustovnice cizí roste v převážném území Evropy, ve Střední a východní Asii, na jihu Austrálie i v Americe ve Spojených státech, Kanadě a na jihu kontinentu v Argentině.
Pěstování kustovnice čínské je známé z literárních pramenů již od 7. století. Čínský název zní gou qi (goji). Pěstuje se kvůli plodům, které se konzumují jako ovoce; nejčastěji se používají jako tonikum v lidové medicíně.
V tradiční čínské medicíně se používají plody kustovnice čínské/cizí již po staletí. Je využívána zejména jako doplněk stravy nebo se připravuje v podobě čaje. Kromě plodů se využívají i listy, kůra a kořeny. Využívání plodů se datuje v Číně od konce dynastie Ming (1368-1644).

Plody goji obsahují polysacharidy, flavonoidy, karotenoidy a další biologicky aktivní látky a byla u nich prokázána řada léčivých účinků.
Obsahují obrovské množství vitamínu C, až 500x více než pomeranče, dále 8 druhů aminokyselin (9 esenciálních aminokyselin),minerály - vápník, hořčík, zinek, železo a další, také vitamíny - A, E, B1, B2, B6.
Plody obsahují antioxidanty (antioxidační aktivita je srovnatelná s kiwi a brusinkami, je však nižší než u zralých třešní). Podporují imunitní systém a redukují množství antigenů, které souvisejí s alergickými onemocněními. Také zvyšují fagocytózu retikuloendoteliálního systému, snižují krevní tlak, zlepšují tvorbu krve (stimulují tvorbu bílých a červených krvinek), mají příznivý vliv na zrak a funkci jater. Využívají se při nemocích, při kterých je vedlejším symptomem žízeň (v raných stadiích cukrovky a tuberkulózy), závratě, snížená ostrost zraku nebo chronický kašel.

Díky vysokému obsahu zdraví prospěšných látek ji můžeme označit jako tzv. funkční potravinu. Její užívání je vhodné zejména u starších osob, u diabetiků, při únavě a stresu a u pacientů trpících glaukomem či neurodegenerativními a zánětlivými onemocněními. Může sloužit také jako doplněk při léčbě nádorových onemocnění. 

Vedlejší účinky  

Pokud člověk zkonzumuje větší množství plodů Goji a dojde k předávkování, hrozí u některých jedinců výskyt nežádoucích účinků, jako je například nevolnost, silný průjem, bolest břicha či podráždění pokožky.

Také se nedoporučuje užívání kustovnice v těhotenství ani konzumace při kojení. Zároveň byste plody této rostliny neměli podávat dětem mladším 18 měsíců. 

Kontraindikace

Se svým ošetřujícím lékařem by konzumaci plodů Goji vždy měli konzultovat lidé s nízkou hladinou cukru v krvi, osoby s nízkým krevním tlakem či pacienti užívající lék warfarin, který slouží k ředění krve. Pozor by si však měli dát také lidé s gastrointestinálními problémy.

Fotogalerie