Kadidlovník pilovitý

Boswellia serrata
Boswellia serrata

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Kadidlovník pilovitý neboli boswellie je středně velký strom z čeledi březulovitých. Roste zejména v Indii, Africe a na Středním východě.
Pryskyřice boswellie obsahuje monoterpeny, diterpeny, triterpeny, tetracyklické triterpenické kyseliny a čtyři hlavní pentacyklické triterpenické kyseliny, tedy kyselinu beta-boswellovou, acetyl-beta-boswellovou, 11-keto-beta-boswellovou a acetyl-11-keto-beta-boswellovou. Právě boswellové kyseliny jsou díky svým silným protizánětlivým účinkům nejdůležitější složkou.
Tradiční oblastí použití boswellie jsou především bolesti kloubů, ať už způsobené artrózou, nebo revmatoidní artritidou. Důvodem je především protizánětlivé působení této rostliny, konkrétně boswellových kyselin.Tyto kyseliny totiž prostřednictvím chemických reakcí (metylace genů, acetylace histonů, regulace mikroRNA) přímo ovlivňují aktivaci genů zodpovědných za zánětlivé procesy.
Asi nejznámější je využití boswellie v prevenci a léčbě artrózy. Toto degenerativní onemocnění postihuje nejčastěji velké klouby dolních končetin, může se však objevit v jakémkoliv kloubním spojení. Boswellie je účinná při léčbě zánětů a otoků jak u artrózy, tak i u artritidy. Kyselina boswellová patří mezi látky, které jsou schopny modulovat metylaci genů, jež dokážou potlačit některé typy nádorového bujení, například kolorektální karcinom (rakovinu střev a konečníku). Díky svým výrazným protizánětlivým účinkům je boswellie velice efektivní i při léčbě zánětlivých střevních onemocnění, jako je ulcerózní a kolagenní kolitida či Crohnova choroba. Kyselina boswellová snižuje také aktivaci krevních destiček a omezuje jejich shlukování v cévách. Zároveň snižuje hladinu cholesterolu v krvi, a to až o 48 %. Výzkumy potvrdily účinnost kadidlovníkové pryskyřice také při astmatu.
Kyselina boswellová je rovněž velice nadějnou surovinou kosmetického průmyslu, protože zlepšuje elasticitu pokožky, zlepšuje její ochranu před vnějšími vlivy a zpomaluje projevy jejího stárnutí. 

Léčivé účinky kadidlovníku

  • Působí proti bolestem kloubů způsobeným artrózou nebo revmatoidní artritidou
  • Působí preventivně proti artróze
  • Je účinný při léčbě zánětů a otoků 
  • Potlačuje nádorové bujení
  • Je efektivní při léčbě zánětlivých střevních onemocnění
  • Působí proti vzniku krevních sraženin
  • Významně snižuje hladinu cholesterolu
  • Pomáhá proti astmatu
  • Chrání a zlepšuje elasticitu pokožky a tím zpomaluje projevy jejího stárnutí
  • Podporuje imunitu organismu

Kontraindikace

Boswellie není vhodná v těhotenství, protože může zvýšit riziko potratu a poškození plodu, nedoporučuje se ani při kojení. 

Vedlejší účinky  

V ojedinělých případech byly po požití boswellie zaznamenány alergické reakce.

Fotogalerie