Avokádo (Hruškovec přelahodný)

Persea americana
Persea americana

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Avokádo pochází ze středu Jižní Ameriky a divoké plody mají v průměru asi 5 cm. První používání avokáda můžeme zaznamenat v roce 291 před n. l. v Mexiku. Aztékové používali avokádo jako afrodiziakum. Plody divokého avokáda rostou v páru a připomínají varlata. O rozšíření avokáda do světa se pak postarali křesťanští kolonizátoři v 17.století. 
Avokádo je bohaté na proteiny, vitamíny A, B1, B2, B6, C a E. Má také dostatek minerálů, především železa, vápníku, mědi, fosforu a draslíku. Zelený plod obsahuje hodně lecitinu, který snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje paměť. V avokádu je až 30% tuků, které jsou z valné části zastoupeny ve formě zdraví velmi prospěšných nenasycených mastných kyselin. 

Avokádo je ovoce, není však sladké, chutí spíše připomíná ořechy, tomu odpovídá i vysoká energetická hodnota a množství tuků (100 gramů = více než 220 kcal = 920 kJ a cca 15 g tuků - záleží na stupni zralosti). Obsažené tuky jsou rostlinného původu, tedy velmi zdravé a velmi dobře zasytí. Avokádo je možné i při dietě využít jako náhražku másla, majonézy či dresinku, je však třeba si dát pozor na množství. Má příznivé účinky při chorobách kůže a sliznic, posiluje srdce, snižuje krevní tlak a pomáhá také při nemocech jater, ledvin a močových cest.
Vzhledem ke svým vyživovacím kvalitám se doporučuje osobám s kardiovaskulárními problémy a nemocemi nervového systému.

Vedlejší účinky  

Konzumace avokáda ve velkém množství může snížit účinek protizánětlivých léků. Proto jeho nadměrná spotřeba vede k ředění krve.
Není vhodné jíst avokádo během těhotenství a kojení. Může snížit produkci mléka. Může také způsobit poškození prsní žlázy.
Jedním ze závažných vedlejších účinků avokáda je, že může poškodit zdraví jater. Existují určité typy avokádového oleje, které mohou způsobit poškození jater. Pokuste se vyhnout mexickému avokádu, které obsahuje estragol a anetol.
Lidé, kteří jsou citliví na latex, by neměli konzumovat avokádo, protože zvyšuje hladinu sérových IgE protilátek v těle, které mohou způsobit alergickou reakci.
Avokádo snižuje hladinu cholesterolu, ale pokud ho budete konzumovat ve velkém množství, poškodí vaše tělo, protože je bohaté na beta-sitosterol, který absorbuje potřebný cholesterol z těla.
Avokádo obsahuje persin, který je silně jedovatý zejména pro papoušky nebo kanáry. Intoxikace těchto zvířat avokádem většinou končí smrtí. Avokádo by se ze stejného důvodu nemělo podávat ani psům nebo kočkám.

Fotogalerie