Čekanka obecná

Cichorium intybus
Cichorium intybus

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Čekanka obecná je rostlina patřící do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Je to vytrvalá až 1 m vysoká bylina s tuhým stonkem. Kvete od července do října, přičemž její květy jsou 3-4 cm široké, obvykle jasně modré, mohou se ale objevit odchylky ve zbarvení, a to od bílé až po bledě růžovou. Rostlinky je možné nalézt ve volné přírodě poměrně hojně v okolí cest, polí, luk, lesů a strání.

Čekanka je velice cennou léčivou bylinkou. Nezaměnitelnými vlastnostmi oplývají prakticky všechny její části.
Z čekanky se využívá převážně kořen. Do salátů se dobře hodí čekankové listy, společně třeba s pampeliškovými a kopřivovými.
Kořen čekanky obsahuje až na 20 % inulinu. Čekanka má tedy obsah inulinu srovnatelný s obsahem inulinu v cukrové řepě. Inulin je obsažen zejména v rostlinách z čeledi Asteraceae a v běžném potravinářském průmyslu se používá jako sladidlo. Inulin je o 30 % silnějším sladidlem než sacharóza.
Inulin se ve střevě chová jako rozpustná vláknina. Protože bakteriální enzymy ho dokáží rozštěpit, inulin je zdrojem energie pro symbiotické střevní bakterie, má také prebiotický efekt.
Protože inulin se neštěpí v tenkém střevě, není resorbován a využíván. Jeho kalorická hodnota je velmi nízká až nulová, nezvyšuje hladinu krevního cukru. Zároveň je sladký, dá se proto použít jako náhrada cukru nebo jako náhrada tuku (pro nízkotučné výrobky).
Čekanka přispívá k normální činnosti střevního traktu a jater, blahodárně působí rovněž na fungování srdce a cév. Napomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi a vyzkoušet ji může i ten, kdo chce mít zdravé kosti a klouby.
Přímo kořen čekanky je navíc vhodný k podpoře vylučování a pročištění těla. V neposlední řadě příznivě ovlivňuje chuť k jídlu, tudíž jej lze doporučit pro kontrolu tělesné hmotnosti.

Léčivé účinky čekanky obecné

  • Pomáhá při nemocech jater a žlučníku
  • Mírní bolesti při žlučových a ledvinových kamenech
  • Vyplavuje z organismu přebytečnou žluč
  • Podporuje funkci a detoxikaci jater
  • Podporuje činnost trávící soustavy 
  • Působí jako prebiotikum
  • Má výrazný antioxidační efekt
  • Pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi
  • Pomáhá při citlivém žaludku a žaludečních vředech

Kontraindikace

Nejsou známy žádné kontraindikace, nedoporučuje se pouze užívání v těhotenství kvůli zvýšenému riziku potratu.

Vedlejší účinky  

Jako vedlejší účinek se může u citlivých osob dostavit alergická reakce a vzhledem ke stimulačním účinkům na dělohu může také dojít k předčasnému nástupu menstruačního cyklu. 

Fotogalerie