Lesklokorka lesklá (Reishi)

Ganoderma lucidum
Ganoderma lucidum

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Lesklokorka lesklá (také známá také jako Reishi, nebo Ling Zhi. ) je dřevokazná houba ze skupiny chorošovitých, vyrůstá na kmenech nebo pařezech většinou odumřelých stromů a vytváří v dospělosti 6 - 12 cm polokruhové plodnice, které jsou pokryté lakovou vrstvou světložluté, purpurové až tmavohnědé barvy. Vůně dužniny působí zatuchle.
Je pravděpodobně nejstarší zdokumentovanou léčivou houbou v historii.
Lesklokorka se nejvíce vyhledává kvůli svému léčebnému a preventivnímu potenciálu u onkologických onemocnění. Vědecké publikace, z větší části inspirované aplikacemi lesklokorky v Tradiční čínské medicíně jí ale připisují i mnohé další léčivé účinky: antibakteriální, protiplísňové, protizánětlivé, protivirové, antihypertenzní, kardiovaskulární, glukokinetické, na snížení cholesterolu a další ....
Lesklokorka je jedním z nejúčinnějších přírodních protirakovinných prostředků.
Lze ji kombinovat s chemoterapií, radioterapií, imunoterapií i chirurgickou léčbou nádorů.
V Japonsku je dokonce lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) už oficiálně registrovaná jako doplňující prostředek v průběhu léčby rakoviny na snížení následků chemoterapie.
Významný je obsah organického germania které působí pří vylučování těžkých kovů a ostatních jedů z těla, stabilizuje imunitní systém a podporuje tvorbu látek, které v organismu tlumí viry, dále podporuje zásobování buněk kyslíkem. 

Léčivé účinky lesklokorky lesklé

 • Užívá se jako prevence před onkologickým onemocněním
 • K podpůrné léčbě při nádorových onemocněních, obnovuje správnou funkci buněk
 • Podporuje vlastní obranyschopnost organismu a funkci imunitního systému
 • Omezuje hromadění krevních destiček, omezuje vznik trombózy, rozpouští trombiny (krevní sraženiny)
 • Snižuje obsah cholesterolu a volných tuků v krvi
 • Příznivě působí na oběhový systém, posiluje srdce
 • Snižuje hladinu krevního cukru a reguluje činnost slinivky
 • Optimalizuje činnost kůry nadledvinek
 • Zvyšuje vitalitu - zpomaluje stařecký pokles mozkových funkcí
 • Zabraňuje vzniku alergií následkem působení antigenů, omezuje vylučování histaminů buňkami
 • Výrazně pomáhá při alergiích - tlumí vedlejší účinky antialergických přípravků

Důležitá složka

Germanium
Účinky germania na lidské zdraví poprvé popsal japonský vědec Dr. Kazuhito Asai, který ho v roce 1967 poprvé úspěšně syntetizoval jako organicky vázanou sloučeninu pod názvem Germanium sesquioxide, Ge - 132. Po více než 30-ti letech vědeckých experimentů s organickým germaniem u pacientů s různými nemocemi, popsal širokou škálu pozitivních účinků na lidské zdraví, zejména v oblasti posílení imunity a prokazatelnými účinky při prevenci a léčbě rakoviny.

Vyšší množství germania bylo objeveno také u některých léčivých rostlin, jako je žen-šen, reishi, shii-také, aloe vera, česnek a kostival, které za své léčivé účinky vděčí mimo jiné i germaniu. Obsah Ge-132 je však v těchto léčivých bylinách relativně nízký. Také analýza léčivé vody v Lurdách, prokázala značné množství germania.

Princip účinku germania spočívá v přenosu kyslíku přes buněčnou membránu do buňky, čímž současně dochází k okysličování tkání a celého těla. Kyslík je pro růst a správnou funkci buněk nezbytný. Bez kyslíku naše buňky a tkáně začnou během několika minut umírat a nedostatečné okysličování buněk má za následek předčasné stárnutí.

Dr. Otto Warburg, nositel Nobelovy ceny za výzkum rakoviny zjistil, že rakovinné buňky nemohou přežít v prostředí bohatém na kyslík. Organické germanium napomáhá zvýšení hladiny kyslíku v buňkách, což způsobuje zpomalení růstu nádorových buněk a může dokonce pomoci vrátit tyto buňky do normálního stavu.

Dr. Kazuhito Asai a řada dalších vědeckých prací a klinických studií jeho následovníků prokázali, že germanium stimuluje produkci interferonu (látka, která stimuluje produkci přírodních NK buněk (Natural killer cell), které přímo bojují proti rakovinným buňkám). Jedná se o velké granulární buňky a v imunitním systému se řadí mezi lymfocyty. NK buňky mají schopnost zabít nádorové buňky a stejně tak i buňky napadené viry.

Výzkum potvrzuje, že germanium může být významným pomocníkem zejména při léčení rakoviny plic, močového měchýře, hrtanu a prsu.

Na základě výzkumných prací a klinických pokusům Dr. Asaie, Dr. Kidda, Dr. Andersona
a několika japonských studií, germanium svým působením v organismu normalizuje mnoho fyziologických a metabolických funkcí, jako je snížení krevního tlaku, narušení krevních hodnot glukózy, sodíku, draslíku, vápníku a chloridů, triglyceridů, cholesterolu, kyseliny močové, hemoglobinu, leukocytů a hladiny Ph.

Na mezinárodním sympoziu v Ósace v roce 1981 byla prezentována klinická zpráva o vlivu germania na revmatoidní artritidu, která uváděla "klinické zlepšení bolesti kloubů a ranní ztuhlosti po užítí Ge-132 u 14 ze 17 pacientů.

Dr.Asai při svých výzkumech zaznamenal úspěch při léčběotravy těžkými kovy- rtutí
a kadmiem, polychlorovanými bifenyly (PCB) a oxidem uhelnatým. Germanium umí tyto toxické látky z těla odstranit.


Kontraindikace

Není vhodná pro pacienty před chirurgickými zákroky (platí to i pro ženy, očekávající porod) - vysadit je třeba alespoň dva týdny předem.
Není vhodná též pro přílemce transplantátů, kteří užívají léky na potlačení imunitního systému na předpis k prevenci rejekce, protože lesklokorka působí imunostimulačně,
Lidé, užívající antidiabetika, antihypertenziva, léky snižující hladinu cholesterolu a léky proti vysoké srážlivosti by měli užití nejprve konzultovat s lékařem. 
Těhotné a kojící ženy by měly užití lesklokorky konzultovat s lékařem. 

Vedlejší účinky  

Lesklokorka může snižovat hladinu glukózy v krvi, hladinu cholesterolu, krevní tlak a inhibici agregace krevních destiček. 
U žen užívajících pravidelně lesklokorku, se může objevit delší a intenzivnější menstruace.

Fotogalerie