Maracuja (Mučenka jedlá)

Passiflora eduli
Passiflora eduli

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Mučenka jedlá je popínavý teplomilný druh mučenky, která se jako ovoce pěstuje v severozápadní části Jižní Ameriky, v Indii, na Novém Zélandu, v Karibiku, Brazílii, v jižní Floridě, na Havaji, v Austrálii, ve východní Africe, v Izraeli a v Jihoafrické republice. Plod je kulatá až oválná bobule, ve zralém stavu podle odrůdy žlutá či tmavě fialová. Vnitřek plodu je šťavnatý a obsahuje mnoho semínek.

Mučence jedlé se říká passion fruit, což by se dalo přeložit jako "vášnivé ovoce". Ve skutečnosti ale název odkazuje na pašije, tedy utrpení Ježíše Krista při ukřižování a český název "mučenka" je tedy téměř doslovný.
Maracuja se pěstuje k výrobě džusu, často bývá míchána s džusy z jiných druhů ovoce pro zdůraznění chutě, ale může se také jíst čerstvá.
Maracuja má četné blahodárné účinky - obsahuje vitamín A, který je důležitý pro dobrý zrak a správný vývoj kostí a kůže. Rovněž v ní je vitamín C, podstatný pro správné fungování imunity nebo nervové soustavy. A v neposlední řadě je plod bohatý na minerály jako vápník, fosfor a železo a je důležitým zdrojem vlákniny.Mučenka je dobrým zdrojem živin, zejména vlákniny, vitamínu C a provitaminu A. Jeden plod mučenky obsahuje tyto (a další) živiny:

  • Kalorie: 17
  • Vláknina: 2 gramy
  • Vitamin C: 9% doporučené denní hodnoty (DDD)
  • Vitamin A: 8% DDD
  • Železo: 2% DDD
  • Draslík: 2% DDD

Maracuja chrání vaše tělo před volnými radikály, což jsou nestabilní molekuly, které mohou poškodit vaše buňky. Je zejména bohatá na vitamín C, beta karoten a polyfenoly.
Semena mučenky jsou bohaté na piceatannol, polyfenol, který může zlepšit citlivost na inzulín u mužů s nadváhou, což potenciálně snižuje riziko cukrovky 2. typu.
Mučenka má nízký glykemický index a vysoký obsah vlákniny (10,4%). To z ní dělá skvělé ovoce pro udržení hladiny inzulínu pro diabetiky.
Mučenka má vysoký obsah vlákniny, jako je pektin, díky kterému se budete cítit sytí, aniž byste zvýšili příjem kalorií.
Mučenka je hodně bohatá na vitamín C, beta-kryptoxanthin a alfa-karoten, které posilují vaši imunitu.
Maracuja je také bohatá na minerály, jako je hořčík, vápník, fosfor, železo, draslík a sodík. Tyto minerály udržují dobrou hustotu kostí, pomáhají při rychlém zotavení kostí a předcházejí osteoporóze.

Vedlejší účinky  

Mučenku není vhodné konzumovat při při kojení dítěte, osobami s exacerbací chronických onemocnění trávicího traktu a s cukrovkou, protože mučenka obsahuje mnoho monosacharidů, které se rychle vstřebávají.
Některé rostlinné proteiny v mučence mají strukturu podobnou struktuře latexových proteinů, což může u lidí alergických na latex vyvolat alergickou reakci.
Při konzumaci nadměrného množství ovoce (více než 300 gramů denně) se mohou vyskytnout některé nežádoucí účinky jako je průjem, nevolnost, vyrážky na kůži, střevní křeče, svalová slabost, nebo ospalost.

Fotogalerie