Jetel luční

Trifolium pratense
Trifolium pratense

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Jetel je rozšířen v severozápadní Africe, Evropě a Asii, roste i v Japonsku. V obou Amerikách, Austrálii a na Novém Zélandě je nepůvodní.
U nás je všude hojný, najdeme ho na loukách, pastvinách, při okraji lesa. Na polích se pěstují různě šlechtěné odrůdy.
Pro léčebné účely se používá jetelový květ.
Sušené květy jetele se dnes přidávají do čajových směsí hlavně pro svou příjemnou chuť a vůni, obsahují však také řadu prospěšných látek jako jsou glykosidy, silice, třísloviny, organické kyseliny.
Stále více se cení, že obsahují fytoestrogeny, které jsou příbuzné svojí strukturou ženským hormonům a mohou částečně nahradit pokles jejich hladiny u stárnoucích žen, díky tomu zmírňují klimakterické potíže a zpomalují řídnutí kostí.
Léčivé účinky jetele lučního ocení zejména ženy v přechodu. Svou léčivou silou působí na zklidnění hormonů bouřících se v ženském těle během období menopauzy a pomáhá s navozením psychického i fyzického klidu. Kromě toho je zároveň účinným prostředkem i pro boj proti nepravidelné a bolestivé menstruaci, a pomáhá i při nadměrném krvácení.
Velmi důležitým účinkem jetele lučního je, že je zdrojem budování imunity. Obsahuje vysoké množství antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek, které jsou zdrojem přirozené imunity, přispívají k vitalitě a navíc, zpomalují proces stárnutí.
Jetel pomáhá i při problémech s trávicí soustavou. Využívá se hlavně při průjmech, kdy dokáže zpomalit proces nadměrného vyprazdňování, ale i při pocitech plynatosti, koliky či dokonce při žaludečních vředech. Poskytuje úlevu při křečích a vede k správnému fungování celé trávicí soustavy. 
Jetel se rovněž užívá v nálevu k úpravě stolice, zvláště při průjmech.
Zevně slouží k omývání jako kožní dezinfekce na zanícené ekzémy a hnisavé rány.
Mimo jiné, jetel obsahuje i látky přispívající ke správnému prokrvení organismu, čímž přispívají ke správnému fungování kardiovaskulárního systému.Kromě toho zajišťuje pročišťování krve a má tak pozitivní vliv i na léčbu křečových žil a bolestivých hemoroidů. 
V lidovém léčitelství se také používá do obkladů při příušnicích. 
Účinky jetele lučního se projevují sklidněním nervové soustavy - přispívá k jejímu celkovému zklidnění, což se v konečném důsledku projeví i ve zlepšené kvalitě spánku.
Čaj z jetele má též zklidňující účinky, užívá se pro snazší usínání a nerušený spánek.  

Léčivé účinky jetele lučního

  • Pomáhá při poklesu ženského hormonu ve vyšším věku
  • Pomáhá při průjmu
  • Slouží kožní dezinfekce na zanícené ekzémy a hnisavé rány
  • Posiluje imunitu
  • Pomáhá při křečových žilách a hemeroidech
  • Přispívá ke správnému prokrvení organismu a fungování kardiovaskulárního systému
  • Usnadňuje usínání a zlepšuje kvalitu spánku

Kontraindikace

Užívání jetele lučního se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, malým dětem, onkologicky nemocným pacientům a pacientům se žilní trombózou. 
Při užívání jetele lučního byla zjištěna jeho kontraindikace s hypotenzivy a perorální antikoncepcí. 

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány.

Fotogalerie