Baobab plod

Adansonia
Adansonia

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Baobab je opadavý strom s nápadně tlustým kmenem a dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na Madagaskaru, v Africe a v severozápadní Austrálii. Baobaby dorůstají výšky přes 30 metrů a dožívají se tisíce let. Říká se, že jim neublíží ani voda, ani oheň nebo čas. Ne nadarmo jsou proto považovány za majestátný symbol dlouhověkosti a přírodní síly.

Je to i z toho důvodu, že jsou jejich plody plné antioxidantů, vitamínů a minerálů. Pro naše zdraví a vitalitu úplný zázrak.
Baobaby poskytují všestranný užitek.
Uvnitř tvrdé skořápky kapkovitého tvaru, kterou je potřeba rozbít ostrým předmětem, najdete měkké kousky (hrudky) bílé dužiny s osvěžující, sladce citrusovou chutí. Lze je pojídat jen tak samotné (uvnitř se nachází malé pecky) nebo libovolně přidávat do ovocných a sladkých pokrmů i nápojů.
Za studena lisovaný 100% olej ze semínek baobabu má výborné hydratační, regenerační a zklidňující schopnosti. Přirozeně se vyskytující antioxidanty bojují proti stárnutí pokožky a vrací jí pružnost. Pravidelná masáž olejem z baobabu se dokonce doporučuje jako účinný způsob, jak předcházet nebo zmírňovat výskyt strií.

Léčivé účinky plodů baobabu

Podle provedených výzkumů přináší konzumace plodů baobabu následující zdravotní benefity:

  • Díky antioxidantům pomáhá bojovat proti stárnutí buněk a volným radikálům, funguje rovněž jako prevence řady civilizačních chorob.
  • Obsahuje velké množství aminokyselin potřebných pro regeneraci těla, i vitamínů - vedle těch A a B také mnoho vitamínu C (až 300 mg na 100 g, což je mnohonásobně více, než mají citrusy nebo jablka).
  • Z minerálů jsou baobaby bohaté na železo, fosfor, draslík, hořčík a vápník.
  • Plody baobabu sou cenným zdrojem vlákniny, která pomáhá zrychlovat metabolismus, podporuje správnou funkci trávicího systému a vylučovací soustavy.
  • Přispívají k dobře fungujícímu imunitnímu systému, snižují míru vyčerpání a únavy. Blahodárně působí na nervovou soustavu a psychiku.
  • Podporují přirozenou tvorbu kolagenu a zlepšují stav kostí, zubů, dásní či kůže.

Vedlejší účinky  

Plody baobabu obsahují antinutrienty, jako jsou fytáty, třísloviny a kyselina šťavelová, které mohou někdy snižovat vstřebávání a využitelnost živin.

Fotogalerie