Klikva velkoplodá / bahenní

Vaccinium macrocarpon/Vaccinium oxycoccos
Vaccinium macrocarpon/Vaccinium oxycoccos

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Klikva roste divoce na slatinách a rašeliništích v severní i střední Evropě a v Severní Americe.
Plody klikvy jsou načervenalé až celé červné (u bahenní tmavě červené až mírně do hněda nebo do fialova), kyselkavé a až skoro neuvěřitelně zdravé.
Již od středověku byla využívána v lidovém léčitelství, kromě plodů se zpracovávaly také listy. A není divu, věda potvrdila to, co baby zaříkávačky a šamani věděli už bez mikroskopu, klikva obsahuje různé vitamíny, minerály, pektiny, organické kyseliny, karotenoidy a další zdraví prospěšné látky.

Plody klikvy obsahují hodně vitamínu C a betakarotenu, klikva obsahuje také vitaminy skupiny B1 a B2, stopy draslíku, manganu a železa, vlákninu, bioflavonoidy, organické kyseliny a pektin.
Její antiadherenční účinky, neboli omezení přilnavosti bakterií obsažených v moči a vůbec schopnost omezit jejich počet, dělají z ní výtečného pomocníka během boje se zánětem močových cest způsobeným mikroorganismy Escherichia Coli. Proto může být velmi užitečná pro lidi s různými urologickými problémy, například při prostatě, po různých operacích a při zavedení cévky. Neboli vlastně vždy, kdy nám může hrozit infekce. Také ji lékaři občas doporučují v případě inkontinence. Kyselina chinová, kterou v tomto ovoci můžeme nalézt také, je prospěšná při prevenci a léčbě ledvinových kamenů.
Podobně jako na bakterie Escherichia Coli působí i na Helicobacter Pyroli. Zamezuje této potvůrce v usazování se na žaludeční stěny a tím omezuje vznik žaludečních vředů, za které je Helicobacter ve většině případů zodpovědný. Antibiotické účinky se projeví nejen v trávicí soustavě, ale i v dutině ústní, kde pití klikvové šťávy může přibrzdit vznik zubního kazu a zánětů dásní. Klikva je také velmi kvalitním přirozeným antioxidantem, snižuje obsah "zlého" LDL cholesterolu a tím přispívá k redukci rizika vzniku infarktu a různých onemocnění oběhové soustavy.

Vedlejší účinky  

Vedlejší účinky při užívání klikvy nejsou známy. Je bezpečná i pro těhotné a kojící ženy.
Kontraindikací je chronické onemocnění ledvin.

Fotogalerie