Levandule úzkolistá

Lavandula angustifolia
Lavandula angustifolia

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Levandule pochází ze západního Středomoří. Je to oblíbená bylinka pro svou dlouhotrvající vůni i po usušení a také pro své léčivé účiny i schopnosti odpuzovat hmyz.
Je to vytrvalý polokeř dorůstající při kvetení až do výšky 80 cm. Kvete od června do srpna. Vyžaduje sušší a slunné stanoviště. V České republice v teplých místech zplaňuje.

Již od dávných dob byla levandule užívána na podporu trávení, spaní, k uklidnění při úzkoztech a depresích. Pro svou schopnost zlepšit náladu byla levanule považována za antidepresivum.
Levandulová silice je po chemické stránce velmi složitá - skládá se z více než 150 látek. Při vtírání do pokožky se velmi rychle vstřebává a v krvi ji lze zjistit již za 5 minut!

Léčivé účinky levandule

  • Úzkostné stavy 

mnohé studie prokazují, že levandulový olej má tišící a protikřečové účinky a zvyšuje i účinek jiných sedativ. Dokonce bylo zjištěno, že některé vůně, mezi něž patří i vůně levandule, zvyšují určitý druh mozkových vibrací, které jsou spojeny s relaxací. Proto pomáhá při léčbě neklidu a úzkostných stavů.

  • Nespavost 

levandulová vůně má srovnatelné účinky jako léky na spaní! Dokonce spánek i více prohlubuje a tím je spánek i kvalitnější. Vyrobte si plátěný polštářek ze sušených levandulových květů!

  • Poranění

levandulový olej má účinky proti mikrobům - má desinfekční účinek na rány a podporuje jejich hojení. Použít lze i levandulový nálev na obklad a omývání.

  • Potíže s trávením

uvolňuje hladké svalstvo trávicího ústrojí, podoruje tvorbu žluči, tím zlepšuje trávení tuků. Působí i proti nadýmání.

  • Repelent proti hmyzu 

již naše babičky používaly levanduli na odpuzování molů 

Kontraindikace

Levandule může zvýšit terapeutický účinek sedativ a antidepresiv a také účinků anestézie při operačních zákrocích. 

Vedlejší účinky  

Když budete užívat levandulovou silici přímo na kůži a všimnete si podráždění nebo vyrážky, přestaňte ji používat.
Pokud požijete několik kapek silice - nemělo by se nic stát, ovšem lžička by už je jedovatá, silice jsou vysoce koncentrované !!!

Fotogalerie