Kudzu (Puerárie laločnatá)

Pueraria montana  var. lobata
Pueraria montana var. lobata

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Puerarie jsou popínavé byliny nebo keře, často s hlízovitými kořeny rozšířené v tropické a východní Asii. Je známa jako kudzu a pochází z Japonska a Číny, odkud se rozšířila do tropů celého světa.

V kořenech puerarie laločnaté byl zjištěn obsah glykosidů se silnou antioxidační aktivitou, dále puerarol, různé flavony aj. Z květů byly izolovány isoflavonoidy, triterpenoidní saponiny a deriváty tryptofanu.
Kudzu je také nesmírně cenným zdrojem mnoha minerálů, včetně fosforu, vápníku a železa.
Některé druhy puerarie mají využití v lokální medicíně. Kořeny Pueraria montana var. thomsonii mají antipyretické účinky a jsou ve vietnamské medicíně používány k léčení horečky, chřipky, bolestí hlavy, ošetřování nežitů a zevně i vnitřně při hadím kousnutí. Podobné využití má i Pueraria thunbergiana na Filipínách. Puerarie laločnatá je v tradiční čínské medicíně využívána jako antipyretikum a spasmolytikum. V indické medicíně je Pueraria phaseoloides používána zevně při ošetřování vředů a opařenin.
V poslední době se v ČR objevily kosmetické přípravky obsahující výtažek z Pueraria mirifica s údajným účinkem na zvětšení a zpevnění poprsí a na růst vlasů. Klinické studie sice potvrdily účinky podobné estrogenu, lékařská literatura však neposkytuje žádné údaje o omlazujících účincích.

V lékařství je tato rostlina používána při menopauze, rakovině a osteoporóze.
Kořen kudzu se využívá i v boji proti závislostem na alkoholu, nikotinu a jiných drogách.
Kudzu také snižuje chuť k jídlu, pomáhá při redukci váhy, zvyšuje libido a detoxikuje játra. Celkově působí antioxidačně a antibioticky. Možné jsou i protirakovinné účinky a příznivé působení na hormonální systém v období klimakteria díky silným antioxidačním a estrogenním účinkům obsažených izoflavonů, například dadzeinu a jeho glykosidu dadzinu, které se vyskytují také v sojových bobech.

Léčivé účinky kudzu

  • Pomáhá proti některým příznakům menopauzy
  • Snižuje chuť k jídlu a tím pomáhá při hubnutí
  • Má antioxidační účinky
  • Pomáhá v boji proti závislostem na alkoholu, nikotinu a jiných drogách
  • Detoxikuje játra
  • Pomáhá při osteoporóze
  • Příznívě působí na libido
  • Díky svým estrogenním účinkům pomáhá v období klimakteria

Kontraindikace

Kudzu není vhodné pro těhotné a kojící ženy (kvůli nedostatku údajů potvrzujících bezpečnost pro matku a dítě), osoby užívající antikoagulancia a léky snižující krevní tlak (kudzu může zvýšit jejich účinky), stejně jako lidé potýkající se s onemocněními závislými na hormonech, která jsou spojena s účinky podobnými estrogenu, tj. endometrióza, rakovina prsu nebo vaječníků.
Kontraindikací užívání kudzu je také cukrovka (kvůli léčbě inzulinem) a plánované chirurgické zákroky. V druhém případě by měla být léčba kořenem kudzu přerušena nejméně dva týdny před plánovanou léčbou.
Výrobky s obsahem kudzu by také neměly používat děti do tří let.

Vedlejší účinky  

Stejně jako jiné léky může mít i kudzu nejrůznější vedlejší účinky, včetně nevolnosti, svědění, závratí a dokonce poškození jater.

Fotogalerie