Máslovník africký (bambucké máslo)

Vitellaria paradoxa
Vitellaria paradoxa

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Bambucké máslo je tuk extrahovaný ze semen stromu máslovníku afrického (Vitellaria paradoxa, syn. Butyrospermum parkii) z čeledi zapotovitých, který roste převážně v subsaharské Africe v pásu savan.

Stromy, kvetoucí od ledna do března, dosahují výšky 12-20 metrů. Květy jsou seskupeny do okolíku, plody jsou bobule se vzhledem velkých švestek. Průměrný výnos z jednoho stromu je 15-20 kg čerstvého ovoce, přičemž optimální výnosy mohou vzrůst až na 45 kg. Z každého kilogramu ovoce se získá přibližně 400 gramů suchých semen, která obsahují 45 % - 55 % tuku. Extraktem je krém s přírodními vitamíny, který obsahuje řadu látek s biologickou aktivitou. Ty poskytují bambuckému máslu vysoký hydratační účinek. Krém je vhodný pro péči o pleť a pomáhá léčit kožní onemocnění včetně skvrn, svědění, spálenin od slunce či kožních ran.

Bambucké máslo je také známé pro svůj nejvyšší obsah nezmýdelnitelných látek ze všech rostlinných tuků.

Kvalitníbambucké máslo má nejširší spektrum účinků ze všech zastudena lisovaných másel a olejů.

Obsahově mezi nejvýznamější látky patří přirozený obsah antioxidantů, vitamínů A,D,E,F,K a všech významných minerálů, vysoký obsah kyseliny skořicové a mastných kyselin, které pleť a pokožku důkladně vyživují.
Dále je to vysoký obsah vzácných, zdraví a pleti velice prospěšných mastných kyselin, saponinů, fytosterolů.
Tento zázračný, absolutně přírodní koktejl účinných látek obsažených v nerafinovaném bambuckém másle je schopen předcházet, omezit a odstranit řadu kožních problémů se kterými naše pokožka, denně vystavená škodlivým vlivům bojuje.
Bambucké máslo aktivně předchází vzniku vrásek, nerovností pleti, skvrnám, rozšířeným pórům a dalším neduhům spojených se stárnutím pleti. Vzniku takových projevů dokáže při pravidelném používání zabránit a již vzniklé vrásky účinně vyhlazovat a vyplňovat, díky svému obsahu zhutnit pleť, zvýšit elasticitu pleti, podpořit tvorbu přírodního kolagenu v pleti.

Tyto vyjímečné účinky nerafinovaného bambuckého másla lze využít nejen na jemnou pleť obličeje, ale i vlasů a celého těla.

Léčivé účinky bambuckého másla

  • Strie,celulitida,jizvy

Bambucké máslo zabraňuje vzniku strií a dokonce díky schopnosti restrukturalizovat pokožku i nehezkým projevům celulitidy.
Již vzniklé strie, rány, jizvy, pooperační jizvy, popáleniny dokáže vyhlazovat díky antibakteriálnímu a protizánětlivému působení urychluje proces jejich hojení.

  • Ošetřování dermatitid, ekzémů, alergické kůže

Mnoha lidem trpícím atopickými ekzémy, dermatitidami a psoriázou se osvědčilo ošetřování jejich pleti bambuckým máslem.

  • Ochrana před slunečním zářením a volnými radikály

Bambucké máslo je Africkými ženami opěvováno a staletí se zázračnými výsledky používáno zejména pro jeho přirozené ochranné účinky před slunečním zářením. Západní ženy si postupně schopnost bambuckého másla hloubkově během slunění vyživovat, hydratovat a současně chránit před slunečními paprsky a zbarvovat pokožku zlatou barvou rychle oblíbily. To vše umožňuje vysoký obsah antioxidantů, mastných kyselin, kyseliny skořicové a saponinů.

  • Reparace poškozených vlasů a obnova hustoty vlasů

Bambucké máslo dokáže již po prvním použití poškozené a suché vlasy vyhladit a zanechat je nádherně lesklé a ozdravené bez mastného pocitu. Bambucké máslo regeneruje a obnovuje poškozené, suché vlasy bez života tím, že je hloubkově vyživí a hydratuje zároveň. Přirozeně obsahuje veškeré vitamíny a mastné kyseliny, které vlasy potřebují, bez zatěžování vlasů chemickými látkami.

  • Ochrana citlivé dětské pleti

Krém s obsahem bambuckého másla, nebo čisté bambucké máslo je to nejlepší, čím ošetřovat pleť Vašeho děťátka, bez rizika vzniku alergií a ekzémů.

  • Ochrana pleti před mrazem a vlhkem

Bambucké máslo vytváří ochranný výživný film, který brání poškození pleti v chladném počasí. Přitom neucpává póry a nechává pleť volně dýchat na rozdíl od synteticky vyráběných krémů, které pokožku neprodyšně uzavřou, ta přestane dýchat a paradoxně se začne vysušovat.

  • Antibakteriální a čistící vliv na akné

I když je bambucké máslo tukem, je vhodné k ošetřování akné a černých teček díky protizánětlivému a antibakteriálnímu účinku a vysokému obsahu antioxidantů, vitamínů a schopnosti vyrovnat PH pleti.

  • Artritida, revmatická artritida a bolesti pohybového aparátu

Vysoký obsah derivátů kyseliny skořicové a triterpenových kyselin působí dle vědeckých výzkumů proti vzniku rakovinného bujení. Protizánětlivé účinky nerafinovaného bambuckého másla jsou s úspěchem používány při bolestech kloubů, artritidě, namožených svalech, natažených šlachách apod.

Kontraindikace

Bambucké máslo je třeba používat opatrně pouze pokud trpíte nesnášenlivostí a alergií na jiné ořechy.
V případě kožních onemocnění je nutná konzultace s dermatologem.

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány. 

Fotogalerie