Mochyně peruánská (Physalis)

Physalis peruviana
Physalis peruviana

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Mochyně peruánská je jednoletá rostlina z čeledi lilkovitých. Pochází z Jižní Ameriky, ale pěstuje se v klimaticky příhodných oblastech téměř celého světa. Její jedlé plody se označují jako třešeň Inků, nebo také židovská třešeň. Jsou žluté až oranžové, mají průměr asi 1 až 2 cm a obsahují množství semínek.
Plody této rostliny jsou nejenom zdraví prospěšné, ale také krásně vypadají. Tvarem připomínají třešni nebo cherry rajče zahalené v jakoby papírovém plášti.
Bobule jsou šťavnaté, mají sladkokyselou chuť a aroma připomínající jahody nebo ananas. Uvnitř jsou drobná semínka, která se konzumují společně s plodem.
Pro svůj netradiční vzhled se bobule mochyně často používají jako dekorace k dezertům nebo drinkům.
Plody mochyně peruánské obsahují vitamin C, B1, B3, E provitamin A, rutin, draslík, fosfor, vápník, železo, mají nízký glykemický index a jsou vhodné pro diabetiky.
Dále obsahují polyfenolické látky a karotenoidy, díky kterým mají plody silný antioxidační účinek, díky čemuž ochraňují buňky před degenerací a zvyšují imunitu.
Vzhledem k vysokému obsahu vitaminu C jsou vhodné pro posílení imunity a při rekonvalescenci. Zpomalují procesy stárnutí a pomáhají při potížích s koncentrací a poruchách učení. Také je lze využít při redukčních dietách.
Díky vysokému obsahu antioxidantů a jiných zdraví prospěšných látek se extrakt z mochyně používá k léčbě malárie, žloutenky, revmatu, dermatitidy, astmatu nebo rakoviny.
Sušené plody mochyně působí močopudně a užívají se k vylučování solí kyseliny močové, při onemocnění ledvin a močových cest, při otocích, dně nebo revmatismu.

Vedlejší účinky  

U mochyně jsou vhodné ke konzumaci jsou pouze zralé plody, jinak je celá rostlina mírně jedovatá. Doporučuje se denně konzumovat maximálně 10 - 20 čerstvých zralých plodů.

Fotogalerie