Pupalka dvouletá

Oenothera biennis
Oenothera biennis

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Pupalka dvouletá je statná, žlutě kvetoucí, často solitérní rostlina dorůstající za příhodných podmínek až do výše 2 m. Pupalka pravděpodobně pochází z Dálného východu, odkud se rozšířila téměř do celé Evropy a Ameriky.

Květy jsou sytě žluté a plodem je tobolka, která obsahuje semena. Z účinných látek můžeme jmenovat třísloviny, slizy, škroby, minerály, bílkoviny a esenciální mastné kyseliny.
Pupalka dvouletá byla využívána pro svůj v prvém roce dužnatý kořen jako kořenová zelenina.
V současnosti je stále pěstována pro semena, z nichž se za studena lisuje pupalkový olej obsahující esenciální mastné kyseliny linolenovou, linolovou a olejovou, které se podílejí na imunologických funkcích lidského organismu. Pupalkový olej se používá pro kosmetické a léčebné účely, k hojení ran, při popáleninách, různých nemocech kůže a vnitřně při předmenstruačních bolestech, cévních chorobách a k celkovému posílení imunity a ochraně proti stresu. Pupalkový olej se též dá využít při onemocnění štítné žlázy.
Důležité jsou jeho antioxidační vlastnosti, díky nimž pomáhá chránit organismus proti předčasnému stárnutí. Podporuje také odolnost, neboť chrání před stresem, únavou a vyčerpáním.

Léčivé účinky pupalky dvouleté

  • Pomáhá při hojení ran, při popáleninách a různých nemocech kůže
  • Vnitřně tlumí předmenstruační bolesti

  • Celkově podporuje imunitu

  • Chrání proti stresu

  • Antioxidační vlastnosti pomáhají chránit organismus proti předčasnému stárnutí 

  • Olej se též dá využít při onemocnění štítné žlázy 

Kontraindikace

Vnitřně se nedoporučuje užívat pupalkový olej při epilepsii, kojení a v těhotenství. Bez omezení však lze užívat zevně. 

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány.

Fotogalerie