Para ořechy (Juvie ztepilá)

Bertholletia excelsa
Bertholletia excelsa

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Para ořechy jsou semena stromu Juvie ztepilé (Bertholletia excelsa) vysokého stromu z čeledi hrnečníkovitých. Roste v deštných pralesích Jižní Ameriky.
Juvie je jen zřídka pěstována, většina para ořechů na světových trzích pochází z divoce rostoucích stromů.

Jádro para ořechů je velmi výživné, obsahuje 70 % tuků, 15 % bílkovin a 7 % sacharidů. Mimo to obsahují vitaminy A, B1, B2, B3, E a D, selen, draslík, vápník, fosfor, hořčík a železo.
Para ořechy patří mezi největší ořechy vůbec. Mají máslovou, jemnou a nasládlou chuť. Nejčastěji se jedí samotné, ale můžete je vidět i jako součást snídaňových směsí a müsli tyčinek.
Para ořech se nejmenuje jen tak, je to totiž oblíbená potravina brazilského města Pará, kde se pěstuje jako jeden z hlavních komerčně obchodovaných ořechů na světě.
Jedná se také o jeden z nejcennějších produktů v celé Amazonii. Bohužel jsou ořechy velmi citlivé na odlesňování, protože mají složité ekologické podmínky pro jejich pěstování.
Brazilské ořechy obsahují především spoustu živin. Jsou významným zdrojem selenu, přičemž 1 ořech obsahuje 170 % DDD selenu na den.
Právě proto byste to s jejich konzumací neměli přehánět, protože v extrémním případě by mohlo dojít až k otravě selenem, což rozhodně není nic příjemného. Selen je totiž v nadměrném přijímaném množství toxický.
Selen je nezbytný pro fungování štítné žlázy, imunitního systému a růstu buněk. Nízký příjem selenu může vést k poškození štítné žlázy a vzniku autoimunitních onemocnění, a dokonce i k rakovině štítné žlázy.
Další benefit zmíněného selenu je ochrana mozkových buněk, které přímo potřebují selen ke správnému fungování. Nedostatek selenu může vést k Alzheimerově a Parkinsonově chorobě.
Další látky, které stojí za to zmínit je hořčík, měď, fosfor, vitamín E a zinek. Přesné množství je složitější zjistit, protože množství zdraví prospěšných látek se liší v závislosti na podnebí a kvalitě půdy. Para ořechy jsou také zdrojem zdravých tuků, které prospívají zdraví srdce.

Vedlejší účinky  

Jeden para ořech průměrně obsahuje 100 μg selenu. Aby se zabránilo možnému riziku toxicity, nemělo by se denně konzumovat více než 400 μg selenu. Což je množství odpovídající čtyřem para ořechům.
Pokud tedy konzumujete para ořechy, není vhodné, abyste k tomu přijímali další na selen bohaté potraviny nebo dokonce doplňky stravy s obsahem selenu.

Fotogalerie